Fotokopi Makinesi

Fotokopi makinesi, belgelerin ve diğer görsellerin kağıt üzerinde basılı kopyalarını almaya yarayan bir makinedir. Son yıllarda üretilen fotokopi makineleri, kserografi adı verilen bir kopyalama yöntemini kullanırlar. Bu yöntem, statik elektrik yükünü ışığa duyarlı bir ışık alıcısı üzerine aktararak mürekkep parçacıklarının kağıt üzerinde bir görsel biçiminde yer almasını sağlar. Isı, baskı ya da bu ikisinin bir arada kullanımı sayesinde mürekkep, kağıt üzerine yapışır. Bazı fotokopi makineleri, İngilizce’de ink jet adı verilen mürekkep püskürtme yöntemini de kullanabilirler ancak iş yerlerinde genellikle kserografi kopyalama yöntemi ile çalışan fotokopi makinelerinin kullanımı tercih edilir. Okumaya devam et “Fotokopi Makinesi”

Diş İmplantı

İnsanoğlunun diş implantı yaptığına yönelik binlerce yıl öncesine dayanan arkeolojik bulgular mevcuttur. Çin’de bulunan ve günümüzden 4000 yıl öncesine tarihlenen bu bulgularda bambu ağacından yapılmış ağaç çivilerin kemiklere yerleştirildiği ve bu sayede bu çivinin kayıp dişin yerine kullanıldığı görülmüştür. Mısır’da günümüzden 2000 yıl öncesine tarihlenen benzer bulgularda da kayıp dişlerin yerine değerli metallerin kullanıldığı görülmüştür. Bazı Mısırlı mumyalarda kayıp dişin yerine insan dişlerinin takıldığı, diğer mumyalarda ise fil dişi kullanıldığı gözlemlenmiştir. Okumaya devam et “Diş İmplantı”

Su Isıtıcısı (Kettle)

İlk su ısıtıcısı (kettle) örneklerine Mezopotamya’da rastlandı. Bu su ısıtıcıları, pişirmenin dışında bazı amaçlar için de kullanılıyordu. Farklı boyutlara ve tasarıma sahip olan su ısıtıcısı, genellikle topraktan yapılmaktaydı ve mutfakta kullanılıyordu. Çin’de ise kettlelar, genellikle demirden yapılırdı ve doğrudan ateşin üzerine konulurdu. Seyahat eden kişiler su ısıtıcılarını kullanarak taze suyu içime hazır hale getirirlerdi. Okumaya devam et “Su Isıtıcısı (Kettle)”

Atom Bombası

2 Ağustos 1939’da, II. Dünya Savaşı’nın başlamasından hemen önce Albert Einstein, dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D. Roosevelt’e yazdı. Einstein ve diğer bazı diğer bilim adamları Roosevelt’i, Nazi Almanyası’nın uranyum-235 üzerinde yaptığı saflaştırma çalışmaları hakkında bilgilendirdi. Bundan kısa bir süre sonra Birleşik Devletler Hükümeti, “Manhattan Projesi” (The Manhattan Project) üzerinde ciddi bir şekilde düşünmeye başladı. Özetle, Manhattan Projesi’nin temel amacı, kullanılabilir bir atom bombası oluşturmak için araştırma yapmak oldu. Okumaya devam et “Atom Bombası”