Köprü Metin (Hypertext)

1968‘de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki San Francisco Kongre Merkezi’nde köprü metin (hypertext) halka duyurulduğu anda teknoloji uzmanları bunun benzersiz olduğunu biliyorlardı. Günümüzde “Tüm Demoların Anası” olarak bilinen gösteri, veri organizasyonu için kullanılan bu araç, kullanıcıların veriyi sadece doğrusal olarak değil aynı zamanda ilk kez dinamik ve etkileşimli bir şekilde okuyabilmesinin de önünü açtı. İngilizce’de hypertext olarak da bilinen köprü metni, daha sonra, Köprü Metin Biçimlendirme Dili (Hypertext Markup Language, HTML) ile internetin temel dili haline gelerek insanların bilgiye erişiminde bir devrim yarattı. Okumaya devam et “Köprü Metin (Hypertext)”

Jakuzi (Jacuzzi)

Pek çok buluşta olduğu gibi, jakuzi – orijinal adı ile Jacuzzi,en bilinen sıcak küvet markasıdır – çok pratik bir ihtiyacı yerine getirmek için icat edildi: Bir aile üyesinin sağlık ihtiyacını karşılamak. Jacuzzi ailesi 1900’lerin başında havacılık sektöründe başarılı bir şirket kuran ve daha sonra sulama pompaları tasarlayarak işlerini büyüten İtalyan göçmen ailesiydi. Ancak 1948 yılına kadar onları dünya çapında meşhur kılan teknolojiyi üzerinde çalışmaya başlamamışlardı bile. Okumaya devam et “Jakuzi (Jacuzzi)”

Su Yatağı

Bir su yatağı, “sert kenarlı” dikdörtgen ahşap çerçeve veya “yumuşak kenarlı” dayanıklı köpük çerçeveden yapılma bir baza içerisine yerleştirilmiş, ısıtılmış su dolu bir yataktır. Yatakları uygun bir yüksekliğe getirmek için her iki tip güçlü bir metal platformdan destek alır. İlk modeller yatak içerisinde içinde yalnızca bir su haznesi barındırıyordu ancak bu yatağın üzerinde yatan kişinin çok sallanmasına neden olduğundan daha sonra bu dalga hareketini azaltmak için fiber bloklar ve birbirine bağlı birden fazla su haznesi kullanmaya başladı. Bazı modern su yatakları, su ve hava odalarından oluşan bir karışımı kullanır. Termostatik olarak kontrol edilen elektrikli ısıtma yastıklarında yer alan su genellikle 30 derecede sıcaklığa sahiptir. Okumaya devam et “Su Yatağı”

Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI)

Televizyon, geleneksel olarak, yanıp sönen bir kutu – “gözler için sakız” ya da kimilerine göre aptal kutusu olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte, yirmi birinci yüzyılda, insanlar bir televizyon ekranından daha uzun süre bilgisayar ekranına bakmaya başladılar ve belki de bunun en büyük nedenlerinden birisi grafiksel kullanıcı arayüzü (Graphical User Interface, GUI) kullanan işletim sistemlerinin yaygınlaşması oldu. Okumaya devam et “Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI)”

Video Oyun Konsolu

ABD savunma müteahhitleri Sanders Associates için çalışırken Ralph H. Baer (d. 1922) birkaç yıl boyunca bir televizyon aracılığıyla oyun oynamanın farklı yollarını düşündü. 1966’da bunun üzerine çalışma yaptı ve dört kısa sayfada, “Video oyunlarının Magna Cartası” dediği bir belge hazırladı. Bu belge, ilk video oyun konsolunun temelini oluşturuyordu. İlk başta boş zamanlarında prototiplerini üreten Baer’in işvereni fikrini geliştirince çok para kazanabileceğini fark etti ve bunun üzerine onun video oyun konsolu projesini desteklemeye başladı. Okumaya devam et “Video Oyun Konsolu”