Poşet Çay

Poşet çay, delikli ve üzeri bağlı, içerisinde çay yaprakları bulunduran ve su ile birlikte kullanılarak çay içeceğinin yanı sıra otlar ve baharatların demlenmesi sonucu oluşturulan bitkisel çay adı verilen içeceklerin hazırlanması için kullanılan bir poşettir. Poşet çaylar genellikle filtre kağıt, ipek ya da gıda sınıfındaki plastikten oluşur. Poşet içerisinde bulunan çay genellikle çay demlenirken kullanılır ve bu sebeple çay demliği ile aynı işlevi görmüş olur. Bazı poşet çayların üzerine bağlı durumda olan bir ip, çay demlendikten sonra poşetin bardaktan çıkarılabilmesine ve aynı zamanda çayın markasının ya da türünün görüntülenebilmesine de yardımcı olur. Okumaya devam et "Poşet Çay"

Hamut

İcatların çoğu, icat edildikleri yıldan önce kimsenin aklına gelmemiş ya da zamanından çok daha önce icat edilmiş olduklarından dolayı büyüleyicidir. M.S. 500lü yıllarda bulunan ve özünde son derecede basit bir icat olan hamut hakkında olan bu yazımızı okuyanlar, bu icadın neden daha önce icat edilmiş olmadığını kendilerine sormadan edemeyeceklerdir. Okumaya devam et "Hamut"

Mancınık (Trebuchet)

Bir mancınık türü olan trebuchet, ilk olarak M.S. 5. yüzyılda Çin'de kullanılmaya başlanmış olup, bilinen ilk ağır kuşatma silahlarındandır. Uzak mesafelere taş ve benzeri ağır parçaları fırlatmanın yanı sıra, bir şehrin duvarlarının üzerinden hayvan cesetleri ya da savaşta hayatını kaybeden insanların bedenlerini atmak için de kullanılırdı. İngilizce'de Trebuchet adı verilen bu mancınık türü, Orta Çağ'da kullanılan diğer benzeri fırlatma rampalarından daha verimli bir kitle imha silahı olarak kayıtlara geçmiştir. Okumaya devam et "Mancınık (Trebuchet)"

El Arabası

El arabası, M.S. 181-234 yılları arasında, Han Hükümdarlığı döneminde yaşamış olan Çinli bakan Zhuge Liang tarafından icat edilmiştir. Liang'ın el arabasını, yaralı askerlere malzeme taşımak için kullandığına inanılmaktadır. El arabasının, o dönemde düşman ordularına karşı üstünlük sağlamasına yardımcı olduğu gerekçesiyle gizlendiği söylenir. Okumaya devam et "El Arabası"