Spatula

Spatula'yı olduğu gibi kabul etmek çok kolaydır. Mutfağınızda, çatalların, kaşıkların, bıçakların arasında öylece sessizce durur. Spatulanın tarihi hakkında çok az kişi bilgi sahibi olmakla birlikte, spatulanın mucidini bilen kişi sayısı çok daha azdır. Ancak biraz düşündüğünüzde eğer spatula olmasaydı, bugün yemekleri pişirme şeklimiz çok daha farklı olabilir, ya da severek yediğimiz pek çok yemek masalarımızda olmayabilirdi. Ne zaman yemek pişirmeye kalksak spatulayı kullandığımızdan ötürü gelin hep birlikte spatulanın mucidi John Spaduala'nın hayatına bir bakalım. Okumaya devam et "Spatula"

Hoparlör

Hoparlör, elektriksel ses sinyallerini onunla uyumlu bir sese dönüştürebilen bir alet olan elektroakustik bir dönüştürücüdür. İlk ilkel hoparlörler, 1800lerin sonunda telefon sistemlerinin geliştirilmesi sırasında icat edildi ancak vakum tüp aracılığı ile elektronik yükseltmenin 1912 yılında icat edilmesi ile birlikte hoparlörler daha kullanılabilir birer alet halini aldı. 1920lere kadar hoparlörler, radyolar, gramofonlar, genel anons sistemleri ve sesli filmlerin gösterildiği salonlarda ses sistemi olarak kullanıldı. Okumaya devam et "Hoparlör"

Fresnel Merceği

Fransız tıp adamı Augustin-Jean Fresnel (1788-1827), ışığın özellikleri ile son derecede ilgilenen bir kimseydi. Işık sapması ve kırılarak yayılması hakkında bir dizi makale yayımlayan Fresnel'e ait olan ve günümüzde kendisiyle özdeşleşen en önemli buluşu, 1821 yılında, onun fiziğe olan ilgisini kullanışlı ve devrimsel bir aygıta dönüştürdüğü Fresnel merceği olmuştur. Okumaya devam et "Fresnel Merceği"

Braille

Louise Braille (1809-1852), kabarık noktaların alfabeyi temsil etmesi sonucunda harflerin dokunarak okunabilmesini sağlayan ve kendi adının verildiği sistemi keşfettiğinde sadece on beş yaşındaydı. Braille dört yaşındayken babasının saraçhanesinde (eyer ve deri eşyalar dükkanı) oynuyordu ve burada görme yeteneğini kaybetti. On yaşından itibaren Paris'te yer alan Ulusal Görme Engelli Çocuklar Enstitüsü'nde eğitim aldı ve orada, okulun kurucusu olan Valentin Haüy'ün icat ettiği kabarık harflere dokunarak okuma yöntemi ile yazıları okudu. Okumaya devam et "Braille"

Thaumatrope

Tanınmış bir İngiliz fizikçi olan John Ayrton Paris (1785-1856), Viktorya dönemi Britanyası'nda popüler bir çocuk oyuncağı olan thaumatrope'u 1824 yılında icat etmiştir (Thaumatrope kelimesinin Türkçe karşılığı yoktur.) Bu oyuncak icat edildiğinde aslında icat ediliş amacı kullanıcısını eğlendirmekten ziyade optik bir yanılsamayı tanıtmak amacıyla yapılmıştır. Okumaya devam et "Thaumatrope"