Ayakkabı

İnsanoğlunun ayaklarını korumak gibi temel bir işlevi yerine getiren ilk kullanım örneklerinden günümüzde dev bir moda endüstrisinin bir parçası olan ayakkabı, insanlar için temel bir öğe olmaya devam etti. Tarih öncesi dönemlere ait olan tüm buluşlar gibi ilk ayakkabının ne zaman giyildiği bilinmemektedir ve arkeolojik kanıtlar da bu konuda karışık cevaplar vermektedir. Arkeolojik çalışmalar sayesinde bulunan en eski ayakkabı M.Ö. 7.000li yıllara tarihlenmektedir ve Amerika'da bulunmuştur. Okumaya devam et "Ayakkabı"

Travois

Büyük Ovalar (Great Plains) bölgesinde yaşayan Kızılderililer normal bir hayat sürüyorlardı. Hayatlarının neredeyse her alanında, yemek yemek, kıyafet yapmak ve çadırlarını örtmek için manda derisini ve etini kullanıyorlardı. Sürekli hareket eden bir hayvan sürüsünün arasında yaşamak, onların da sürekli hareket etmesini gerektiriyordu ve bu sebeple aileler sürekli çadırlarda yaşıyor ve sadece bir sonraki kamplarına taşıyabilecekleri şeylere sahip oluyorlardı. Okumaya devam et "Travois"

Hisar

Farklı amaçlara hizmet eden savunma sistemleri ve yapıları binlerce yıl boyunca inşa edilmiştir. Bronz ve Demir Çağlarda yapılmış olan ve iyi korunan yüksek kaleler, savunma amaçlı olarak doğal tepelerden faydalanıyorlardı. Romalılar ise Britanya'nın güneydoğusunda bulunan sahillere inşa ettikleri kıyı hisar yapıları ile Britanya'nın istila edilmesinin önüne geçmeyi hedeflediler. İlk hisar yapılarının M.Ö. 7.000li yıllarda yapıldığına inanılmaktadır. Okumaya devam et "Hisar"

Kerpiç (Kurutulmuş Tuğla)

M.Ö. 7.500lü yıllardaki binalar, çamurun bir dikdörtgen şekline getirilip kurutulmasının ardından bu kerpiçlerin üst üste yerleştirilmesi sonucunda yapılırdı. Kerpiç kullanılarak yapılan ilk bina örneklerine Anadolu'da bulunan Çayönü bölgesinde ve yine Anadolu'da, Diyarbakır yakınlarında bulunan Dicle Vadisi'nde rastlanır. Okumaya devam et "Kerpiç (Kurutulmuş Tuğla)"