Alışveriş Arabası (Tekerlekli Alışveriş Sepeti)

Sylvan Goldman (1898-1984), 1937'de alışveriş arabası (tekerlekli alışveriş sepeti) fikrine sahip olduğunda Oklahoma City'deki Humpty Dumpty süpermarket zincirinin sahibiydi. Goldman, o dönemde tel ve hasırdan yapılma alışveriş sepeti kullanan müşterilerin sepetleri doldukça zorlandığını gözlemledi ve bu durumun onların satın alımlarını durduracağını fark etti. Tasarım için ilk ilham kaynağı ofisinde bulunan katlanır bir sandalyeden geldi. Goldman, iş arkadaşı Fred Young ile birlikte, alt kısmında tekerlekler bulunan bir metal çerçevenin üst üste iki tel sepeti barındırdığı ilk alışveriş sepetini tasarladı ve üretti. Alışveriş arabası kullanımda değilken, çerçeve, tasarıma önayak olan sandalye gibi düz bir şekilde katlanıyordu. Okumaya devam et "Alışveriş Arabası (Tekerlekli Alışveriş Sepeti)"

Çocuk Bezi (Tek Kullanımlık)

Anne ve babaları zahmetli çocuk bezi temizleme görevinden kurtarmak bir İsveçli kağıt fabrikası, Amerika Birleşik Devletleri'nin Connecticut eyaletinde bulunan bir ev hanımı ve bir Proctor & Gamble mühendisi sayesinde mümkün oldu. Okumaya devam et "Çocuk Bezi (Tek Kullanımlık)"

Güneş Kremi (Güneş Losyonu)

Efsanevi moda tasarımcısı Coco Chanel, 1920'lerde Akdeniz gezisi sırasında bronzlaştığında, bronzlaşmış cilt güzellik, moda ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile eşanlamlı hale geldi. Halk Cephesi, 1936 Fransız genel seçimlerini kazanıp çalışanların her yıl ücretli tatil hakkına sahip olabilmeleri için yasama düzenlediğinde, Fransızlar güneş altında daha fazla zaman geçirmeye başladı ve bu durum, 1936 yılında ilk güneş kremi icadının da önünü açmış oldu. Okumaya devam et "Güneş Kremi (Güneş Losyonu)"

Kayak Teleferiği

Kayak teleferiği tarihini incelemeden önce halatın tarihine bakmak yerinde olur. Halatları dağlara tırmanmak için kullanma fikri neredeyse halatın kendisi kadar eskidir ve 1600'lerde insanların halat kullanarak yapılmış köprüler sayesinde uçurumları veya vadileri geçtiğine yönelik kanıtlar mevcuttur. Bu uygulamanın ilk olarak kayak sporuna yardımcı olmak için kullanılmaya başladığı yer (aşağı doğru kayak yapmadan önce dağa tırmanma zorunluluğunu ortadan kaldırmak ve bunun için geçen zamanın kısaltılması) biraz belirsizdir ve aynı zamanda “kayak teleferiği”ni nasıl tanımladığınıza da bağlıdır. Okumaya devam et "Kayak Teleferiği"