Kontrollü İlaç Salınımı

Kontrollü İlaç Salınımı

Günde sadece bir defa ilaç almakta olan herkes Alejandro Zaffaroni'ye (1923) teşekkür etmelidir. Deri tarafından emilen ilaçların yanı sıra beş yıllık tersinebilir doğum kontrolü de dahil olmak üzere yavaş salınımlı ilaçları, ya da diğer bir deyişle kontrollü ilaç salınımı yöntemini hayatımıza sokan onun bu alandaki öncü tutumu oldu.

1949'da Zaffaroni, doğal steroidlerin kantitatif analizleri üzerine yaptığı tez çalışmasından sonra New York'taki Rochester Üniversitesi'nden doktora derecesi aldı. Yaptığı çalışma ona organizmaların genelde nispeten uzun süreler boyunca küçük miktarlarda steroid saldığını öğretti. Bu, hap şeklinde biçimlerde nispeten büyük dozlar içeren 1940'lı yılların ilaçlarının tam zıttıydı.

1968 yılında, kontrollü ilaç salınımı yoluyla tıbbi tedaviyi geliştirme konseptini sürdürmek için Alza'yı kurdu (kendi adının kısaltması). Birçok ilacın kan dolaşımına tek bir dozda gönderilmesiyle meydana gelen yan etkilerinin farkındaydı ve bunun için daha iyi bir yolun olması gerektiğini biliyordu. Salgı bezlerinin çok küçük miktardaki hormonları salgıladığı endokrinolojiyi (iç salgı bilimi) inceleyen Zaffaroni, ilaçların az ve sürekli olarak vücuda aktarılmasının çok daha verimli olacağını düşündü.

Günümüzün kontrollü ilaç salınımı yöntemleri arasında, insülin veya ağrı kesici ilaçların verilmesine yönelik implante pompalar ve ilacı yavaşça cilde salan transdermal yamalar bulunmaktadır. İkincisi, bazı ağrı kesici ilaçlar, harekete duyarlı hastalıklar ve doğum kontrolünün yanı sıra, başarının dozun aşamalı olarak azaltılmasına bağlı olduğu nikotin geri alınması için de kullanılır. Kontrollü ilaç salınımı sadece sabit ve öngörülebilir ilaç seviyelerini sağlamakla kalmaz aynı zamanda kısa sürede etkili olan ilaçların etki süresini arttırır ve yan etkilerini azaltır.