Post-it

Post-it olarak da bilinen yapışkan not kağıtları, arkasında yeniden kullanılabilen yapışkan bir yüzeye sahip ve yazılan notları geçici olarak belgelerin ya da diğer yüzeylerin üzerine yapıştırmak için kullanılan küçük bir kağıt parçasıdır. Kağıdın arkasında bulunan ve üzerine uygulanan basınca hassas olan yapışkan, notların kolayca yapıştırılabilmesini ve daha sonra istenilen zamanda alınıp başka bir yere yapıştırılabilmesini sağlar. Bu yeniden yapıştırma işlemi sırasında yapışkanın yapıştırıcı özelliğinde önemli bir azalma olmaz. Orijinali küçük sarı renkli kare biçimli kağıt parçaları olan Post-it ve ilgili ürünleri günümüzde çeşitli boyutlarda ve renklerde satılmaktadır. Okumaya devam et "Post-it"

Coca-Cola

Coca-Cola (coca cola, kola ya da koka kola olarak da bilinir), karbondioksitli bir alkôlsüz içecek olup, merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde yer alan The Coca-Cola Company tarafından üretilmektedir. Coca-Cola, telif hakkı 27 Mart 1944 yılından bu yana The Coca-Cola Company'e ait olan Coke kelimesi ile de anılmaktadır. Coca-Cola, 19. yüzyılın sonlarında John Pemberton tarafından icat edildiğinde aslında bir hazır ilaç olması planlanmıştı ancak daha sonra Coca-Cola, iş adamı Asa Griggs Candler tarafından satın alındı. Candler'in pazarlama yöntemleri, Coca-Cola'nın 20. yüzyılın tamamı boyunca karbondioksitli alkôlsüz içecek pazarının lideri konumunda olmasını sağladı. Coca-Cola ismi, içerisinde bulunan ve bir kafein kaynağı olan kola çekirdeklerinin yanı sıra koka yapraklarına ithaf etmektedir. Coca-Cola'nın günümüzde kullanılan formülü bir ticarî sır olmaya devam etmektedir ancak buna rağmen bir dizi târifin yanı sıra bazı deneysel tepkimelerin sonuçları yayımlanmıştır. Okumaya devam et "Coca-Cola"

Uzaktan Kumanda

Tüketici elektroniği adı verilen kategoride yer alan uzaktan kumanda, televizyon, DVD oynatıcısı ya da diğer bir ev aletinin bir parçası olup, o aleti kısa mesafe üzerinden kablosuz olarak kontrol etmeye yarar. Uzaktan kumandalar, tüketiciler için pek çok kolaylık sağlar zira uzaktan kumanda sayısında bu ürünleri kullanan tüketiciler, erişilmesi zor olan ürünleri bile bulundukları yerden kontrol edebilirler. Okumaya devam et "Uzaktan Kumanda"

Hazır Kahve

Kato, kafein krizine çabuk bir çözüm üretti.

Kahve çekirdeklerinin işlenmesi Onuncu Yüzyıl Etiyopya'sına uzanır. Kahve, Avrupa ve Amerika'ya 16. yüzyılda gelmiştir ve o günden sonra en çok tüketilen içeceklerden biri haline gelmiştir. Çekirdeklerin işlenerek kahvenin içilebilir bir hale getirilmesi ise uzun zaman gerektiren bir işlemdir. Okumaya devam et "Hazır Kahve"