Bulaşık Makinesi

İlk mekanik bulaşık makinesine ait olan patent, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1850 yılında Joel Houghton'a verilmiştir. Houghton'ın patenti, el ile çalıştırılan ahşap bir makineyi tarif eder. Makine, kullanıcısının bir eli ile makinenin kolunu çevirirken diğer eli ile bulaşıkların üzerine su sırpması yöntemi ile çalışmaktaydı. Bu alet hem yavaştı hem de sağlam değildi. Houghton'ın makinesine büyük ölçüde benzeyen bir diğer patent ise 1865 yılında L.A. Alexander'a verildi. Okumaya devam et "Bulaşık Makinesi"

Muşamba

Walton, bezle temizlemesi kolay olan bir döşeme malzemesi üretti.

Manhattan, New York'un birkaç kilometre güneyinde Travis adında bir kasaba vardır. 1930'a kadar bu kasaba Linoleumville olarak bildi. İngilizce'si Linoleum olan ve bu kasabada yer alan ilk muşamba fabrikasının sahibi İngiliz mucit Frederick Walton'dır. Okumaya devam et "Muşamba"

Zımba

Goulder, kağıt ciltleyicisinin prototipini geliştirdi.

İlk zımbalama makinesinin Fransa Kralı 15. Louis'e ait olduğuna inanılır. Ayrıntılı hazırlanmış el yapımı zımba, kraliyet sembolüne sahipti ve mahkeme belgelerinin bir arada tutturulması amacıyla kullanılıyordu. Okumaya devam et "Zımba"

Dinamit

Nobel, yüksek güçlü patlayıcılar çağının başlamasına önayak oldu.

On dokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar bilinen en güçlü patlayıcı barut idi. 1846 yılında İtalyan kimyâger Acanio Sobrero, gliserinin nitrürlenmesi sonucunda korkunç derecede patlayıcı bir sıvı oluşturulabileceğini keşfetti. Bu sıvı ayrıca korkutucu derecede tutarsızdı. Alfred Nobel (1833-1896), nitrogliserini pazarlanabilir bir ürüne dönüştürme görevini üstlendi. 1864 yılında erkek kardeşinin ve ailesine ait olan fabrikadaki işçilerin ölümüne yol açan bir patlamaya rağmen çalışmalarına ara vermedi. Okumaya devam et "Dinamit"

Vazelin

Chesebrough, iyileştirici bir ürün geliştirdi.

1872 yılında patentlenen Vazelin (Vaseline®), yumuşak parafin, gaz yağı jeli ve parafin yağı karışımından elde edilen bir ürünün ticari adıdır ve İngiliz kimyager Robert Chesebrough (1837-1933) tarafından icat edilmiştir. Yarı katı hidrokarbon karışımı olan Vazelin, önceleri petrol çıkarma işlemleri sırasında ortaya çıkan petrol mumundan oluşuyordu. Daha sonra bu mumun tortusu, kemik kömüründen geçirilerek eleniyordu. Vazelin adının, Almanca su anlamına gelen "vasser" ve Yunanca yağ anlamına gelen "elaion" kelimelerinden türediğine inanılır. Okumaya devam et "Vazelin"