Kızak

Kar arabalarının icadından çok daha önceleri atalarımız kızak icadı ile birlikte kar üzerinde çevreye zarar vermeden seyahat edebilmenin bir yolunu buldular. Aslında kızak ve benzeri araçlar, antik yaşamda hayatın pek çok alanında önemli bir rol oynadı.

Kızak, yer yüzeyi üzerinde kayarak ilerleyen bir taşıttır. Kızakların kullanıldıkları alana göre büyük ve küçük ölçekli olanlarının yanı sıra, atlar tarafından çekilerek ilerleyen türleri de mevcuttur. Büyük objeleri ve nesneleri taşımak için kullanılan kızak, M.Ö. 7.000li yıllarda icat edilmiş olup, ahşap bir malzemeden yapılmıştır. O dönemlerde bulunan kızakların başlıca kullanım amacı, özellikle kutup bölgelerinde yaşayan insanların bir yerden bir yere taşınması idi. Kızak ilk kullanılmaya başladığı dönemlerde onların insanlar tarafından çekildiğine inanılmaktadır. Daha sonraları insanların yerini köpekler ve öküzler aldı. Eskimolar, Kolomb öncesi dönemlerden beri köpekler tarafından çekilen kızakları kullandılar. Kızakların kullanımı daha sonra daha sıcak iklime sahip ülkelere genişledi ve Mezopotamya'nın kumlu arazilerinde de kullanılmaya başlandı.

Kızağın kesin olarak nerede ve ne zaman icat edildiği kesin olarak bilinmemesine rağmen dünyanın farklı yerlerindeki insanlar tarafından, birbirlerinden bağımsız olarak icat edildiğine inanılmaktadır. İnsanlar tarafından çekilen kızaklar, insanoğlunun kutupları ve Antarktika'yı keşfetmede önemli rol oynadıkları bilinmektedir. 20. yüzyılda kutup bölgelerinde yapılan keşif gezileri sırasında kullanılan kızakları Eskimo köpekleri çekmiştir. Daha yakın zamanlarda ise kızakların çekilmesi için rüzgar gücünden faydalanan uçurtmalar kullanılmıştır.

Günümüzde ise kızaklar, hem spor hem de keyif için kullanılmaktadır. İngilizce'de Bobsledding adı verilen ve kızağa benzer bir araçla özel bir parkurda kayılarak yapılan bir kış sporuna Kış Olimpiyatları'nda yer verilmektedir. Bu spor dalında yarışan takımlar, bu yarış için özel olarak geliştirilen kızaklara binerek parkurdan hızla aşağı kaymaktadır.