Twitter

Twitter, çevrimiçi bir sosyal ağ olup kullanıcılarının "tweet" adı verilen 140 karakter uzunluğundaki mesajları gönderebilmelerini ve okuyabilmelerini sağlar.

Twitter'a kayıtlı kullanıcılar site üzerindeki tweetleri okuyabildikleri gibi kendileri de tweet gönderebilirler. Kayıtlı olmayan kullanıcılar ise site içeriğini sadece okuyabilirler. Kullanıcılar, Twitter'a web sitesi arayüzü, SMS ya da taşınabilir aygıtlar için geliştirilen uygulamalar aracılığı ile ulaşabilirler. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nin San Francisco eyaletinde bulunan şirketin dünya çapında 25 adet ofisi bulunmaktadır.

Twitter, 2006 yılının Mart ayında Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone ve Noah Glass tarafından oluşturuldu ve aynı yılın Temmuz ayında faaliyete geçti. Site, kısa zamanda dünya çapında popülerlik kazandı ve 2012 yılında 100 milyonu aşkın kullanıcı günde 340 milyon adet tweet gönderdi. Servis ayrıca günde 1.6 milyarın üzerinde arama sorgusunu da işledi. 2013 yılında site, dünyanın en çok ziyaret edilen web siteleri arasına girerek "İnternet'ın SMS'i" ünvanını aldı. 2015 ylının Mayıs ayı itibarıyla Twitter'da 302 milyonu aktif olmak üzere 500 milyonun üzerinde kullanıcı bulunmaktadır. Okumaya devam et "Twitter"