Post-it

Post-it

Post-it olarak da bilinen yapışkan not kağıtları, arkasında yeniden kullanılabilen yapışkan bir yüzeye sahip ve yazılan notları geçici olarak belgelerin ya da diğer yüzeylerin üzerine yapıştırmak için kullanılan küçük bir kağıt parçasıdır. Kağıdın arkasında bulunan ve üzerine uygulanan basınca hassas olan yapışkan, notların kolayca yapıştırılabilmesini ve daha sonra istenilen zamanda alınıp başka bir yere yapıştırılabilmesini sağlar. Bu yeniden yapıştırma işlemi sırasında yapışkanın yapıştırıcı özelliğinde önemli bir azalma olmaz. Orijinali küçük sarı renkli kare biçimli kağıt parçaları olan Post-it ve ilgili ürünleri günümüzde çeşitli boyutlarda ve renklerde satılmaktadır.

Her ne kadar Post-it'i icad eden 3M'in patent süresi 1997 yılında dolmuş olsa da, "Post-it" ve ona özgü olan sarı renk, şirketin tescilli ürünlerindendir. Bu ürünü taklit eden ve Post-it'in rakibi olan şirketler, ilgili ürünü yeniden konumlandırılabilir notlar terimi ile tanımlamaktadır. Buna rağmen Post-it terimi, pek çok ülkede bu ve benzeri ürünler için kullanılan bir terim haline gelmiştir.

Post-it tarihi

1968 yılında Birleşik Devletler'de bulunan bir bilim adamı olan Spencer Silver, son derecede güçlü bir yapıştırıcı üzerinde çalışıyordu ancak çalışmaları sırasında kazara yeniden kullanılabilir, basınca hassas bir yapıştırıcı geliştirdi. Bunu takip eden beş yıllık süre boyunca Silver, buluşunu 3M bünyesinde "problemi olmayan çözüm" olarak tanıttı ancak bunda pek başarılı olamadı. 1974 yılında Silver'ın seminerlerinden birisine katılan Silver'ın bir iş arkadaşı olan Arthur Fry, o an yanında taşıdığı ilâhî kitabında, Silver'ın icad ettiği bu yapıştırıcıyı kitap ayracını kitabına yapıştırmak için kullandı. Fry daha sonra daha sonra 3M'in resmî olarak izin verdiği korsan satış kuralları kapsamında icadı üzerinde çalışmayı sürdürdü. Post-it kağıtları ile özdeşleşmiş olan sarı rengin tonu aslında istenmeden ortaya çıkmıştır, zîrâ Post-it ekibinin yer aldığı odanın yanında bulunan laboratuvarda sadece sarı renkli kağıt bulunuyordu.

3M 1977 yılında bu ürünü "Press 'n Peel" (Bastır-Çek) adı altında dört farklı şehirde piyasaya sürdü ancak bu satışlardan beklediğini elde edemedi. Bundan tam bir yıl sonra 3M, ABD'nin Idaho eyaletinde bulunan Boise bölgesindeki müşterilerine çok miktarda eşantiyon Post-it dağıttı. Dağıtımdan bir süre sonra yapılan bir ankette ürünü kullananların %94'ü, bu ürünü satın alacaklarını bildirdi. 6 Nisan 1980'de şirketin "Press 'n Peel" ürünü Birleşik Devletler'deki mağaza raflarında "Post-It Notları" olarak piyasaya sürüldü. Post-it, bir yıl sonra da Kanada ve Avrupa'da satışa sunuldu.

2003 yılında şirket, "Post-It Süper Yapışkan Notları" isimli ürününü piyasaya sürdü. Ürün, özellikle dikey olan ya da yumuşak olmayan yüzeylerde daha iyi sonuç veriyordu.

3M'in patentinin son kullanma tarihinin 1990larda geçmesine kadar Post-It benzeri kağıtlar sadece şirketin Cynthiana, Kentucky'de bulunan fabrikasında üretiliyorlardı.

Kaynak: Wikipedia