Poşet Çay

Poşet Çay

Poşet çay, delikli ve üzeri bağlı, içerisinde çay yaprakları bulunduran ve su ile birlikte kullanılarak çay içeceğinin yanı sıra otlar ve baharatların demlenmesi sonucu oluşturulan bitkisel çay adı verilen içeceklerin hazırlanması için kullanılan bir poşettir. Poşet çaylar genellikle filtre kağıt, ipek ya da gıda sınıfındaki plastikten oluşur. Poşet içerisinde bulunan çay genellikle çay demlenirken kullanılır ve bu sebeple çay demliği ile aynı işlevi görmüş olur. Bazı poşet çayların üzerine bağlı durumda olan bir ip, çay demlendikten sonra poşetin bardaktan çıkarılabilmesine ve aynı zamanda çayın markasının ya da türünün görüntülenebilmesine de yardımcı olur.

Türkçe'de toz çay olarak da adlandırılan çayın yaygın olarak kullanıldığı Türkiye gibi ülkelerde poşet çay, genellikle toz çayın içinde bulunduğu kağıttan ya da folyodan yapılma paket için kullanılan bir terimdir. Bu paketler genellikle kare ya da dikdörtgen şeklinde birer zarf biçiminde olup, üzerlerinde marka adı, çayın türü ve diğer bazı dekoratif amaçlı bezemeler bulunabilir.

Poşet çay tarihçesi

Tang Hükümdarlığı (618-907) döneminde Çin'de, kağıtlar küçük birer kare şeklinde katlanıp dikilir ve bu sayede çayın tadının korunması sağlanırdı.

Üretilen ilk poşet çayın el ile dikilmiş kumaştan yapılma poşetler olduğuna inanılır. Poşet çaya yönelik ilk patent 1903 yılında verilmiş ve ticari olarak satışına 1904 yılında başlanmıştır. İlk poşet çayı satan kişinin ABD'nin New York eyaletinde bulunan Thomas Sullivan isimli bir tüccar olduğuna inanılır. Sullivan, kendi ürettiği bu poşet çayları dünyanın dört bir yanına pazarlamıştır. Farklı çay örneklerinin poşetlenerek dağıtıldığı bu poşet çayları alan kişinin aslında toz çayı poşetinden çıkarması gerekiyordu ancak insanlar, delikli poşetin içerisinde bulunan çayı poşetinden çıkarmadan demlemenin daha kolay olduğunun farkına vardılar. Modern poşet çaylar daha çok lifli kağıttan yapılar. Isı ile kapatılmış lifli kağıt çay poşetleri, William Hermanson tarafından icat edilmiştir. Hermanson ayrıca Boston'da yer alan Technical Papers Corporation'ın kurucularından birisidir. Hermanson daha sonra 1930 yılında patentini Salada Tea Company firmasına satmıştır.

Kare şeklindeki çay poşetleri 1944 yılına kadar icat edilmedi. O güne kadar kullanılan poşetler daha çok küçük birer keseyi andırıyordu.

Kaynak: Wikipedia