Televizyon

Bir televizyon sistemi, tanımı gereği canlı, hareket eden yarı tonlu görüntüleri iletir ve alır. John Logie Baird tarafından 1920'lerde keşfedilenler gibi erken sürümler, ham, elektromekanik, dönen, delikli, tarama diskleri kullanarak görüntüleri kaydetmek ve daha sonra o görüntüleri üretmek için kullanıldı. İlk transatlantik görüntüler 1928'de bu sistemle iletilmiştir. Okumaya devam et "Televizyon"

Renkli Televizyon

Baird, iki elektron demetini bir araya getirerek hareket eden renkli görseller oluşturarak renkli televizyonu icat etti.

Renkli televizyon, insan beyninin farklı renkteki noktalar (resim elementlerinin kısaltılmışı olan piksel olarak da bilinir) dizisini renkli bir görsele dönüştürebilme yeteneğine sahip olması sebebiyle mümkündür. Renkli televizyonun negatif uçlu ışın tüplerinin her biri üç adet elektron demetine sahiptir. Siyah-beyaz televizyonların negatif uçlu ışın tüplerinde sadece bir adet elektron demeti vardır. Maskeli tüplerin deliklerinin ardına yerleştirilmiş delikler, kırmızı, yeşil ve mavi fosfor noktalarla kaplı bir yüzey barındırır. Algılanan tüm renkler, kırmızı, yeşil ve mavi sinyallerin karışımıyla meydana gelir (eğer tüm bu renk sinyalleri aktifse, renkli televizyonda beyaz renk görüntülenir). Okumaya devam et "Renkli Televizyon"