Renkli Televizyon

Renkli Televizyon Simgesi

Baird, iki elektron demetini bir araya getirerek hareket eden renkli görseller oluşturarak renkli televizyonu icat etti.

Renkli televizyon, insan beyninin farklı renkteki noktalar (resim elementlerinin kısaltılmışı olan piksel olarak da bilinir) dizisini renkli bir görsele dönüştürebilme yeteneğine sahip olması sebebiyle mümkündür. Renkli televizyonun negatif uçlu ışın tüplerinin her biri üç adet elektron demetine sahiptir. Siyah-beyaz televizyonların negatif uçlu ışın tüplerinde sadece bir adet elektron demeti vardır. Maskeli tüplerin deliklerinin ardına yerleştirilmiş delikler, kırmızı, yeşil ve mavi fosfor noktalarla kaplı bir yüzey barındırır. Algılanan tüm renkler, kırmızı, yeşil ve mavi sinyallerin karışımıyla meydana gelir (eğer tüm bu renk sinyalleri aktifse, renkli televizyonda beyaz renk görüntülenir).

Renkli ve siyah-beyaz televizyonların icadının hemen hemen aynı döneme rastlamasının sebebi, renkli televizyonların siyah-beyaz televizyonlara oranla sadece üç kat daha karmaşık bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır. John Logie Baird (1888-1946), Philo Farnsworth ile birlikte televizyon gelişiminin liderleri olarak bilinirler. 1928 yılında Baird, renkli görsellerin aktarımını icat etmiştir.

1928 Tarihli Televizyon Dergisi Kapakları
Dünya'nın ilk Televizyon Dergisi'nin 1928 yılında ABD ve Birleşik Krallık'ta piyasaya sürülen sayılarına ait dergi kapakları.

Renkli görüntülerin aktarımında kullanılan sinyallerin renkli televizyonlarda renkli ancak siyah-beyaz televizyonlarda siyah-beyaz görüntü oluşturması gerekliliği, bu proje üzerinde ticari olarak çalışan ekibin dikkat etmesi gereken bir konuydu. Teknolojinin gelişimi yavaş ilerliyordu ve RCA negatif kutuplu ışın tüplü televizyonların satışı 1954 yılında başladı. İlk renkli televizyonlar çok pahalıydı. Fiyatları genellikle 1.000 dolardan fazlaydı. 1961 yılında bir Pazar gecesi yayımlanan "Walt Disney'in Muhteşem Renkli Dünyası", Birleşik Devletler vatandaşlarının renkli televizyon almalarına önayak oldu. 1972 yılına gelindiğinde, renkli televizyonların toplam satış rakamı, siyah-beyaz televizyonlardan daha fazla oldu.