Bant

Yapışkan Bant

İlk yapışkan bant örneğine yönelik referanslar 1676'ya kadar uzanır. Ut yapımcıları aletlerini üretirken parçaları tutturmak için üzerlerine yapıştırıcı sürülmüş küçük kağıt parçalarını kullanıyorlardı. Yirminci yüzyılın başında bandajlar ve alçılar için cerrahi bant konusunda çok ilerleme kaydedildi ancak hepimizin bildiği yapışkan bandın icadı için 1930 yılını beklemek gerekti.

1920'lerde fırıncılar, marketler ve et paketleyicileri ürünlerini sarmak için selofan kullanmaya başlamıştı. Ne yazık ki onu kapatmanın ve nem girmesi sonucu gıdanın bozulmasını önlemenin hiçbir yolu yoktu. Bu sorunu çözmek için fırıncılar 3M firmasının, 3M ise maskeleme bandının keşfinin ardındaki adam olan Richard Drew (1899-1980) adındaki mühendisin kapısını çaldı. 1930'da, bir yıldan uzun süren çalışmanın ardından Drew ve ekibi dört kattan oluşan selüloz bant üretti: önce yapışkan kısım, daha sonra yapışkan kısmı selüloza tutturmak için bir astar, bir sonraki selüloz katmanı veya herhangi bir diğer esnek arkalık ve nihayetinde bandın yapışmasını durduran serbest bırakma katmanı olarak adlandırılan bir tabaka. Bandın icadından kısa bir süre sonra, başka bir şirket, selofanı ısıtarak kaplamanın bir yolunu buldu.

Selüloz bant için işler kötü görünüyordu ve diğer üreticiler bandı farklı paket tiplerini mühürlemek için kullanmaya başladı. Bir süre sonra halkın da bu bandın varlığından haberi oldu ve ürün, Drew'ın asla hayal etmediği kullanım alanlarına maruz kaldı.