Batisfer (Dalış Küresi)

Batisfer (Deniz Küresi)

Otis Barton'un (1898-1992) ünlü deniz keşif aracı bir deniz mayınını anımsatıyordu. Çelikten yapılmış sade bir küre, bir zamanlar 3,5 km'lik bir kabloyu okyanusa doğru sarkmıştı. Bununla birlikte, bir mayından farklı olarak batisfer iki cesur kaşifi bünyesinde barındırmayı amaçlıyordu ve 1.5 metreden daha az genişliği ile tam olarak konfor için tasarlandığı söylenemezdi.

1928'de Barton sadece bir öğrenciydi, ancak batisfer dalış küresi için yaptığı plan, bilim adamı ve kaşif William Beebe'nin (1877-1962) dikkatini çekti. Nadir türler toplayan Beebe, derin deniz dalış gemisi inşa etme konusunda birçok profesyonel mühendisle görüşmüştü. Barton'un tasarımından etkilendi ve bir test dalışı için plan yapmaya başladı.

Batisfer küresinin başarısının sırrı sadeliğiydi - küresel şekli, basıncın yüzey boyunca eşit olarak dağılmasını sağlıyordu. Sualtında, basınç derinleştikçe artmaktadır. Yüzeyden sadece 100 m aşağıda basınç, cm2 başına 10 kg'ye eşdeğerdir. 1934 yılında, önceki birkaç iniş denemesinden sonra Barton ve Beebe, Bermuda yakınlarındaki Kuzey Atlantik Okyanusu'na 900 m'lik şaşırtıcı bir dalış gerçekleştirerek, insanlı denizaltıların o güne kadarki tüm rekorlarını kırdılar.