Entegre Devre

Entegre Devre

1958'de on beş yaşındaki Bobby Fisher satranç geçmişi tarihindeki en genç satranç şampiyonu oldu ve o zamanki oyunu takip eden birkaç izleyici bir gün bir makinenin onu yenebileceğine inanmıştı. Hiç şüphesiz o izleyiciler bunu mümkün kılacak şeyin bir entegre devre icadı olduğunu öngörmemişlerdi.

Transistörün icadından sonra, elektronik teçhizat daha da karmaşık hale geldi. Devrelerin yapılabilmesi için binlerce farklı boyutlu bileşen lehimlenmeli ve daha az alana sıkıştırılmaları gerekiyordu. Bu işlem ne yazık ki hem zaman alıcı, hem pahalı, hem de güvenilmezdi. ABD Ordusu'na ait olan Signal Corps tarafından üstlenilen Mikro Modül programı, birbirine kenetlenebilen standart bir boyutta önceden kablolanmış yapı taşı bileşenleri üzerinde çalışıyordu ancak şirket, ana sorunu hâlâ çözebilmiş değildi.

Jack Kilby 1958'de Texas Instruments firmasına katıldığında şirket, Mikro Modül projesiyle ilgileniyordu ve çok geçmeden daha iyi bir çözüm öne sürdü. Kondansatörler ve rezistörler gibi pasif bileşenler, transistörler gibi aktif cihazlarla aynı yarı iletken malzemeden yapılabileceğinden, bunları tek bir bloktan veya o malzemenin "monolitinden" tek bir işlemle üretmek mümkün olmalıydı, böylece komple Entegre Devre (Integrated Circuit, IC) üretilebilirdi. Gramanium tabanlı prototipi - bir transistör, kondansatör ve ince altın telle bağlı üç direnç - dünyanın ilk entegre devresi oldu. 1959 Şubatında kendilerine patent verildi. Bu arada Fairchild Semiconductors'ta görevli Robert Noyce üniter bir devre üzerinde çalışıyordu ve bileşen bağlantılarını doğrudan imalat sırasında kaldırma konusundaki fikirleri entegre devre geliştirmenin anahtarıydı. Tüm bu çalışmalar en sonunda elektronik devrelerin bir kişisel bilgisayarın üretilmesinin önünü açacaktı.