Gaz Sobası

İnsanoğlu, gaz sobası icadına kadar olan binlerce yıllık sürede, yiyeceklerini pek çok farklı şekilde hazırlamaya devam ediyor ancak muhtemelen yemek pişirmeye yönelik en önemli icat, insanların yemeklerini pişirmeye karar vermesi olsa gerek. Açık alanda yakılan ateşler bir süre insanların işini gördü ancak insanlar medenileştikçe, onların yemek pişiriş biçimleri de medenileşti. Çinliler ve Japonlar, dünyanın geri kalanından çok daha önceleri, M.Ö. 2. ve 3. yüzyıllarda kapalı bir ortamda yakılan ocakları kullanıyorlardı. 15. yüzyıla gelindiğinde Avrupa, modern ocaklara geçiş yaptı ancak bu ocaklarda ateş yakmak için halen odun, kömür ya da yağ kullanılıyordu. Avrupalılar, yemeklerini bu şekilde pişirmeye 19. yüzyıla kadar devam etti.

Gaz sobası kullanılarak yemek pişirme yöntemi, 1750 - 1830 yılları arasında yaşamış olan Zachaus Winzler tarafından, 1802 yılında icat edildi. Moravialı bir kimyasal üreticisi olan ve Avusturya'da yaşayan Winzler, gazla çalışan ve dört adet ateşleyicinin yanı sıra bir fırın içeren bir gaz sobası kullanarak yemeklerini pişiriyor ve bu şekilde pişirdiği yemekleri, düzenlediği akşam yemeği partilerinde misafirlerine sunuyordu. Ancak gaz sobasının diğer mutfaklarda kullanılmaya başlaması için bir 30 yıl daha geçmesi gerekecekti.

1826 yılında bir mutfak daha gaz sobası kullanmaya başladı ancak bu tarih, gaz sobalarının ticari olarak satışa sunulmasından yıllarca önceydi. İngiltere'nin Northampton Gaz Şirketi'nde görevli bir yönetici olan James Sharp, kendi evindeki mutfağı bir test ünitesi olarak kullandı ve yeni kendi tasarladığı bir gaz sobasını mutfağında kullanmaya başladı.

Gaz sobası kullanarak yemek pişirme bir süre sonra diğer insanlar tarafından da kullanılmaya başlandı. 1834 yılına gelindiğinde Sharp, Earl Spencer'ın parasal yardımı ile birlikte yemek pişirmek için kullanılan gaz sobalarının satışına başladı. İşler ilk başlarda pek iyi gitmedi, ta ki 1850li yıllarda gaz taşıyan borular evlere bağlanana kadar. 1880lere gelindiğinde gaz kullanarak yemek pişirmek herkesin dilindeydi. O zamandan bugüne fırınlar, elektrik ve mikrodalga kullanmaya başladı ancak tüm dünyada düzenlenen yemek partilerinde insanların gaz sobası ya da fırını kullanarak aç misafirlerinin karınlarını doyurmaya devam ettiğini söylemek yanlış olmaz.