Hız Kamerası (Radar)

Hız Kamerası

Gatsonides'in aygıtı trafik kazalarını azalttı.

Her ne kadar ironik olsa da ilk hız kamerası (radar), Hollandalı bir yarış sürücüsü Maurits Gatsonides'ten (1911-1998) tarafından icat edildi. Gatsonides, kariyerinin en iyi zamanlarını 1950lerde yaşadı ve tam da o zamanlarda, Gatso olarak bilinen hız kamerasını icat etti. Bu cihazın amacı, yarış sırasında virajlardaki hızını ölçmek ve elde ettiği veriler ışığında virajları daha hızlı bir şekilde alabilmesini sağlamaktı.

Daha önce hız hiç kimseyi öldürmemiştir. Hız yaparken aniden durmak... İşte sizi öldüren şey budur.
Jeremy Clarkson, TV sunucusu

Hız kamerası, üzerinde bulunan radar yardımıyla, bir aracın kameranın görüş alanının üzerinden geçtiği sırada, daha önceden belirlenen hız limitini aşması durumunda onun fotoğrafını çekecek şekilde programlanmıştı. Aracın geçtiği sırada iki adet fotoğraf seri bir şekilde çekiliyordu ve ölçümlerden şüphe duyulduğunda, arabanın, yol üzerindeki beyaz çizgiye olan mesafesindeki değişime bakılarak arabanın hızı hesaplanıyordu.

Sabit hız kameraları Birleşik Krallık, Avustralya ve Fransa'da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise kullanımı diğer gelişmiş ülkelere oranla daha azdır. Her ne kadar birer hayat kurtarıcısı görevi görseler de, halkların büyük kesimi hız kameralarından pek haz etmezler. Bazı kişiler, hız kameraları yardımıyla kesilen cezalar aracılığı ile devletlerin ya da onlar için bu hizmetleri yürüten özel şirketlerin elde ettiği gelirlerin etik olmadığını düşünür. Buna rağmen 2006 yılında Birleşik Krallık'ta gerçekleştirilen bir araştırmaya göre "Gatsolar" ve diğer trafik kurallarını uygulatma yöntemleri sayesinde traffik kazalarının üçte bir oranında azaldığı gözlenmiştir.