Humulin

Humulin

Eli Lilly, tümüyle insanlardan alınan malzemelerle geliştirilen ilk insülin üretimini gerçekleştirdi.

1982 yılı,özellikle şeker hastalığına karşı yapılan tedavi yöntemleri için çok önemli bir yıldı. Tümüyle insanlardan alınan malzemelerle yine insanlar için geliştirilen ilk insülin olan Humulin ® marka adına sahip bu ilacın geliştirilmesi ile birlikte şeker hastalığına yönelik geliştirilen ilaçlar için de yeni bir çağ başlamış oldu. Bu zamana kadar şeker hasatalarına verilen insülin, başta büyükbaş hayvanlar ve domuzlar olmak üzere çeşitli hayvanlardan alınan kaynak maddeler üzerinden geliştiriliyordu. Aşağı yukarı aynı zamanda gen teknolojisi üzerinde yapılan iyileştirmeler sayesinde tümüyle insanlardan alınan kaynak maddelerle geliştirilen insülin üretimi mümkün hale geldi.

İnsülin molekülü 1920lerin başında keşfedildi ve bunu takip eden kısa süre içerisinde büyükbaş hayvanlardan alınan insülinin insanlara enjeksiyonu gerçekleştirilmiş oldu. Her ne kadar bu ilk insülin saf olmaktan çok uzak olmasına ve bir dizi yan etkiye sahip olmasına rağmen pek çok şeker hastasının hayatını kurtarmaya yetti.

Bunu takip eden dönemlerde insülinin gelişimine yönelik pek çok adım atıldı. Bunlar arasında özellikle insülinin saflığı ve insan insülininin kimyasal olarak sentezlenmesi de yer alıyordu. 1978 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde bulunan Genentech, Inc. isimli şirket, Escherichia coli (E. coli) bakterisindeki rekombinant DNA'lardan insülin üretmeye başladı. İlaç firması Eli Lilly, çok geçmeden bu tip bir insülinin geliştirilmesi ve üretimi işine el attı. 1982 yılında Humulin ® ürerimi onaylandı ve alındığında hızlı bir şekilde etkisini gösteren Humilin R ve etkisini daha uzun süre gösteren Humulin ® N ürünleri piyasaya sürüldü.

Humulin ®, hayvanlardan elde edilen malzemelerle yapılmayan ilk insülin olmakla birlikte aynı zamanda genetiğiyle oynanarak elde edilen ilk eczacılık ürünüdür. DNA sentetik olarak üretilmiş ve ardından E. coli bakterisinin içerisine yerleştirerek bakterinin onu proteine dönüştürmesi sağlanmıştı. Bunun sonucunda elde edilen insülin de oldukça saf olarak beliriyordu. Humulin ® herhangi bir hayvan kalıntısı içermemekle birlikte çok büyük miktarlarda üretimi de mümkündü. Tıp dünyasındaki bu gelişim, o zamana kadar hayvanlardan alınan malzemelerle yapılan insülin ile tedavi gören insanlar tarafından son derece olumlu karşılandı. Günümüzde Eli Lilly tarafından 4 farklı Humulin ® üretilmektedir ve bu ürünler ortalama 4 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.