Kağıt

Kağıt

Ts'ai Lun, kağıt yapımını başlatmıştır.

Çin İmparatorluk Mahkemesi'nde görevli bir mensup olan Ts'ai Lun (50-121), M.S. 105 yılında kağıdı icat ederken, tarihte çığır açacak olan bir buluşa imza attığından bihaberdi. Ağaç üzerindeki lifler ile buğday saplarını dut ağacı kabuğu ile karıştırarak elde ettiği karışımı, örgülü bir kumaş parçasının üzerine dökerek üzerinde yazı yazılabilmesi mümkün olan hafif bir yüzey elde etme işlemini iyileştirdi ve yaygınlaştırdı. Kendisine ait olan bu lifli karışım, o zamana dek kullanılan ve kağıda göre daha ağır ve garip olan bambu ve ahşap yüzeyler ile, daha pahalı olan ipeğe kıyasla çok daha iyiydi. Onu takip eden hanedan mensupları ile hükümdarlar, onun bu formülünü diğer ülkelerden saklamaya çalıştılar ve bunu başardılar da. Ta ki yedinci yüzyılın başlarında Japonya ve Kore'de benzer kağıt yapım teknikleri görülene dek.

Kağıt, gizli bir uyarı, halka açık bir tehdit, baştan çıkarıcı bir mesaj ya da meydan okuma içerebilir...
Eric Frank Russell, Yaban Arısı (1957)

Çinli kağıt üreticilerinin 751 yılındaki Talas Muharebesi sırasında kaçırılmalarının ardından, kağıt yapımına yönelik bilgiler Arap dünyasının eline geçmiş oldu. Oradan da on ikinci yüzyılın başlarında Avrupa'da, Fas İspanyası'nda kağıdın ilk örnekleri görülmeye başladı.

Avrupa'da kağıt, parşömen üzerinde öncelik sahibi olmak için yüzyıllar sürecek bir savaşın da başlamasına sebep oldu, ta ki taşınabilir basım metodlarının onbeşinci yüzyıldaki icadı sonrası okuma-yazma oranlarındaki yüksek artış ve bunu takiben kitaplara yönelik olan ilgi, kitap üretiminin parşömen ile desteklenemeyecek kadar yükselmesine yol açtı.

On sekizinci yüzyıl, keten ve pamuk parçalarından yapılmış kağıtlara sahne oldu. Bu yöntemi on dokuzuncu yüzyılın başında, ahşaptan ve sebze posalarından yapılan kağıtlar takip etti.