Kalemtıraş

Kalemtıraş

Lassimone, kurşun kalemleri kalem bıçaklarından kurtardı.

Fransız ressam ve ordu subayı Nicolas-Jacques Conte, 1795 yılında kurşun kalemlerin üretim işlemini patentledi ancak bir diğer Fransız olan matematikçi Bernard Lassimone, 1828 yılında ilk kalemtıraşın patentini aldı. O güne kadar kurşun kalemler bıçak kullanılarak keskinleştiriliyordu. Bu bıçaklar ayrıca kurşun kalemlerin kullanılmaya başlamasından önce yazı yazmak için kullanılan sert kuş tüylerinin keskinleştirilmesinde kullanılıyordu.

Günümüzdeki yapısına benzer kalemtıraşların icadı ise 1847 yılına dayanır. O dönemde Therry des Estwaux, yeni bir kalemtıraş formunu patenti altına aldı. Belki de en gelişmiş kalemtıraş tasarımı Afrikalı-Amerikalı mucit John Lee Love'a aittir. Love, Love Kalemtıraşı adı verilen taşınabilir bir kalem açacağını icat etti ve onun bu icadı günümüzde özellikle sanatçılar tarafından halen kullanılmaya devam etmektedir. Araç, bir kurşun kalemin aracın üzerinde bulunan bir deliğe sokulması ve aracın levyesinin el yardımı ile çevrilerek içerisindeki kesicilerin kurşun kalemin ucunu inceltmesi esasına dayanıyordu. Bu kalemtıraş üzerinde, kurşun kalemin ucunun açılması işlemi sırasında ortaya çıkan atıkların toplandığı bir hazne de içeriyordu. Love, tasarımını 23 Kasım 1897 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde patentledi. Patent başvurusunda Love, tasarımının bir kalemtıraş olarak kullanılmasının yanısıra, bir dekorasyon öğesi ya da bir kağıt ağırlığı (prespapye) olarak da kullanılabileceğini belirtti.

İlk elektrikli kalem açacağı ise endüstriyel tasarımcı Raymond Loewy'e aittir. Loewy, 1940ların başında geliştirdiği bu tasarımını, Hammacher Schlemmer şirketi üzerinden New York'ta satmıştır.