Karton Kutu (Mukavva Kutu)

Oluklu Karton Kutu (Mukavva Kutu)

Karton kutu ya da mukavva kutu, eşyaları paketlemek ve depolamak için en çok kullanılan paketleme araçlarından birisidir. Her ne kadar karton kutu kullanımı son yıllarda yeni materyallerin ortaya çıkması ile birlikte büyük oranda azalmış olsa bile, insan oğlunun geri dönüşümü mümkün olan malzeme kullanımına yönelik olan hassasiyetinin artması ile birlikte karton kullanımında yeniden bir artış gözlenmeye başlamıştır.

Karton kutunun icadından önce eşyaları paketlemek için en çok kullanılan malzeme ahşaptı ancak ahşap, hem ağır hem de pahalıydı ve özellikle küçük ve hafif olan malzemelerin paketlenmesi için elverişli değildi. 1817 yılında Sör Malcolm Thornhill, ilk ticari karton kutunun üretimini gerçekleştirdi. Onun bu icadı kısa sürede popülerlik kazanmış olsa da Kellogg Kardeşler'in 1900ların başında karton kutuyu kendi ürünlerini paketlemek için kullanması, bu ürünün popülerliğini önemli ölçüde arttırdı.

Kartonun üzerine baskı yapılabileceğini fark eden üreticiler, çok ucuza, çekici paketlere sahip olan ve hatta paketlerin üzerinde reklamların yer aldığı ürünleri piyasaya sürmeye başladı. Oluklu karton kutular ise daha sonra İsviçre'de geliştirilmeye başladı. İlk üretilen karton kutunun daha sağlamlaştırılmış bir türü olan oluklu mukavva kutunun çok daha geniş bir kullanım alanı bulunuyordu ve sağlamlıkları sebebiyle büyük ev eşyalarının taşınmasının yanı sıra evsiz insanlar için birer barınak olarak da kullanılmaya başlandı.

Mukavva kutunun o dönemdeki insanlar üzerindeki etkisi, bir Sherlock Holmes hikayesi olan "Mukavva Kutunun Maceraları"nda görülebilir. Her ne kadar hikayenin adında mukavva kutuya yer verilmiş olsa bile kutunun içerisinde yer alan kesik kulağa daha fazla yer verilmiş olması gerekirdi.