Kazıcı Yükleyici (Beko Loder)

Kazıcı Yükleyici (Beko Loder)

İngilizce'de backhoe loader (ya da JCB) olarak bilinen ve Türkçe'de kimilerince kazıcı yükleyici, kimilerince de beko loder olarak bilinen ilk kazıcı yükleyici, Joseph Cyril Bamford tarafından İngiltere'nin Staffordshire şehrinde 1953 yılında icat edildi. 1945 yılında sadece hurda metal, savaş zamanından kalma Jeep aksı ve ucuz bir kaynak kiti kullanan Bamford, bu sayede hidrolik olarak çalışan kasalı bir römork geliştirdi ve o zamanın parası ile 45 sterline (enflasyon etkisi de dahil edildiğinde günümüzde yaklaşık 12 bin lira) sattı. Damperli bir kamyon benzeri bir kasalı römork üretilmesi ile hidrolik güç kullanan yeni makinelerin tasarımına ve üretimine devam eden Bamford'ın satışları gün geçtikçe arttı. 1953 yılında ilk kazıcı yükleyici üretildiğinde şirket, mucidinin isminin baş harflerinden oluşan JCB logosunu bu araç üzerinde kullandı.

Sıradan bir kazıcı yükleyici üç adet ana parçadan oluşur: Bir traktör, yükleyici ve kazıcı. Traktör, kazıcı yükleyicinin hareket etmesi zor olan alanlarda hareket edebilmesini sağlar. Traktörün ön kısmında bulunan yükleyici, büyük miktarda malzemeyi taşımada, yumuşatmada ya da ötelemede kullanılır. Öte yandan traktörün arka kısmında bulunan hareket ettirilebilir bir kol ve ona bağlı olan derin bir hazne mevcuttur. Bu kazıcı mekanizma traktör seviyesinin üzerinde ya da altında bulunan materyali kazıyabilir ya da ağır yükleri taşıyabilir. Kazıcı ve yükleyici sistemleri çift yönlü hidrolik kollar aracılığı ile kontrol edilir. Dizel motor kazıcı yükleyicinin farklı noktalarında bulunan su mengenelerine yağ pompalayarak bu parçaların hareket edebilmesini sağlar.

JCB ürettiği bu makineleri günümüzde kolayca tanınan sarı ve siyah renkleri ile boyadı ve günümüzde inşaat endüstrisinde en çok kullanılan ekipmanlardan birisi halini aldı. İcadından bu yana 325 binden fazla JCB kazıcı yükleyicinin satıldığına inanılmaktadır.