Optik Karakter Tanıma (OCR)

Optik Karakter Tanıma

Jacob Rabinow (1910-1999) Rus Devrimi sırasında ailesiyle birlikte Rusya'dan ayrıldı ve New York'a taşındı. Elektrik mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra, Amerikan Ulusal Standartlar Bürosu'nda çalıştı ve burada icatlarla yeteri kadar haşır neşir olduktan sonra 230 adet patenti almayı başardı. Rabinow'un ilk icatları askeri ve füze rehberlik sistemleri idi, fakat muhtemelen en iyisi "Okuma Makinesi" olarak da bilinen Optik Karakter Tanıma (Optical Character Recognition, OCR) oldu.

Optik karakter tanıma (OCR) bir süredir kullanılıyordu. 1955 yılında Reader's Digest'in ofislerine bir ticari sistem kuruldu, ancak bu sistemin karakter tanıma sonuçları pek öngörülebilir değildi. 1960'da Rabinow, diğer okuma sistemlerinin hatalarını büyük ölçüde azaltacak yeni bir ilke imza attı. Makinası, taranan bilgiyi harfler, rakamlar ve diğer simgelerden oluşan bir matris matrisindeki standartlarla karşılaştırıyordu ve bu makine "En İyi Eşleşme Prensibi" ni kullanarak harfleri eşleştiriyordu.

Belgeleri tarayan bu yeni yöntem kısa sürede popülerleşti ve hâlen tüm modern OCR sistemlerinin temelini oluşturmaya devam etmektedir. Latin tabanlı dillerin optik olarak tanınması artık %99 doğruluk oranına ulaşmış durumda ancak bununla birlikte firmalar, el yazısını optik olarak tarayabilecek sistemler üzerinde vargücüyle çalışmaya devam ediyor. OCR teknolojisi yoğun olarak postaların istiflenmesinde kullanılır ancak daha az popüler olmakla birlikte hız kameraları tarafından araç plakalarını tanımlamak için de kullanılmaktadır.