Otomatik Ekmek Dilimleme Makinesi

Otomatik Ekmek Dilimleme Makinesi

ABD'li mucit Otto Frederick Rohwedder (1880-1960) 1912'de bir otomatik ekmek dilimleme makinesi tasarımı üzerinde çalışmaya başlamış ve metal pimlerle birlikte dilimlenmiş somunu tutan bir prototip geliştirmiştir. Bu erken tasarımı başarılı olmadı ve Rohwedder 1917'de ilk dilimleme makinelerini üretmeyi kabul eden Illinois Monmouth'daki fabrikasındaki bir yangında tasarımları yok olduğunda büyük bir üzüntü yaşadı.

Rohwedder, daha önce bir kuyumcu olarak eğitim almıştı ve çalıştığı güvenlik firması tarafından boş zamanlarında icatının geliştirilmesine izin veriliyordu. Tasarımlarını geliştirmeye devam etti ve karşılaştığı en önemli engelin, ekmeği taze tutmak olduğunu fark etti, çünkü dilimlemenin ardından somun çok daha çabuk bayatlıyordu. 1927 yılına gelindiğinde, ekmeği dilimleyip saran bir otomatik ekmek dilimleme makinesi tasarladı. Ekmek dilimleyicisinin piyasaya sürülmesi için zamanlama iyiydi zira 1919'da İngiliz Charles Strite tarafından icat edilen tost makinesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler hale gelmeye başlamıştı.

1928'de Rohwedder'in ekmek dilimleme ve paketleme makinelerinin ilki, Kleen Maid Dilimlenmiş Ekmek satmaya başlayan Chillicothe Baking Co.'ya kuruldu. Müşterileri dilimlenmiş ekmeğe bayıldı ve Rohwedder'ın üretim birimi, diğer pastanelerden gelen makine siparişlerini karşılamakta zorlanıyordu. 1929'da Davenport'daki Mac-Roh Üretim fabrikasını kurdu ancak Büyük Buhran sırasında fabrikayı ve patentlerini satmak zorunda kaldı.

Bununla birlikte, dilimlenmiş ekmek talebi büyümeye devam etti ve 1933 yılına gelindiğinde Birleşik Devletler'deki fırınlar daha çok dilimlenmiş ekmek satıyordu. Bugün, satılan tüm ekmeğin yaklaşık yüzde 80'i dilimlenmiş olarak satılıyor.