Segway

Segway

Dean Kamen, Segway adı verilen kişisel taşıyıcı aygıtı 2001 yılının Aralık ayında icat edildi ancak Segway, beklentileri karşılamadı. Duyuruluşundan önceki söylentiler bu taşıyıcının yer çekimini ortadan kaldıracağını söylüyordu ve aygıtı önceden görme fırsatını yakalayan kişiler onun İnternet'ten bile daha önemli olduğunu belirttiler.

Aslında üzerinde on yıl süresince çalışılan ve 100 milyon dolara malolan bu cihaz, 5.000 dolar fiyat etiketine sahip jiroskopik bir kaykaydı. İki tekerlek üzerine yerleştirilmiş bir platform üzerine çıkan bir kişi, T şekilli direksiyonu tutuyor ve saatte 20 kilometre hıza ulaşabiliyordu. Tek bir şarjda 25 kilometre gidebilen bu taşıyıcıyı diğer taşıyıcılardan farklı kılan unsur, üzerinde barındırdığı bir dizi mikroişlemci ve sensörün en küçük hareketleri bile algılayabilmesiydi. Tekerleklerinde yer alan çevre dostu elektrik motorlarını bünyesinde barındıran bu taşıyıcı, kullanıcısının direksiyon üzerine uyguladığı en küçük yönlendirme hareketlerini bile algılıyor ve taşıyıcıyı bu hareket doğrultusunda hareket ettirebiliyordu. Üzerinde herhangi bir fren mekanizması barındırmayan Segway, kullanıcısının aksi yönde yaptığı yönlendirme sayesinde ilerleyişini yavaşlatarak durdurulabiliyordu.

Ancak Segway'in yüksek fiyatı, sadece belirli bir kesimin ilgisini çeken ve kullanımına hizmet eden bir taşıyıcı olmaktan ileri gidemedi. Günümüzde genellikle turistik alanlarda geçici süreliğine kiralanan ve bazı kurumsal alanlarda kullanılan cihaz, şimdilik geniş kesimler tarafından ilgi görmüş değil.