Sıvı Sabun

Sıvı Sabun

Amerika Birleşik Devletleri Patent Dairesi'ne kayıtlı 49.561 numaralı patentin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasının üzerinden yüz yıldan fazla zaman geçmiş olduğuna inanmak zordur. Sıvı sabun, 1865 yılında patentlenmiş olmasına rağmen 1980lere kadar kullanılmamıştır. New Yorklu William Shepherd, 22 Ağustos 1865 tarihinde çok miktarda amonyum bikarbonat ile normal sabunun karıştırılması sonucunda şeker pekmezi kıvamında bir sabunun meydana geldiğini keşfetti.

Her ne kadar onun bu buluşu yavaşça market raflarındaki yerini almaya başlasa da Birleşik Devletler'de bulunan Minnetonka Corporation isimli firma 1980 yılında ülke genelinde sıvı sabun satışına başladı. "Softsoap" markası altında satışa sunulan bu sıvı sabun, kullanım şekli sebebiyle kısa zamanda büyük başarı yakaladı. Şişenin üzerinde yer alan küçük plastik pompa üzerine basıldığında, önceden belirlenen bir miktarda sıvı sabun akıyordu. Minnetonka o zamanlar büyük global şirketlerin hakim olduğu bir pazara giriş yaptı. Şirket, piyasada bulunan tüm plastik pompaları satın alarak, diğer şirketlerin benzer ürünlerden üretebilmesinin de önüne geçti.

1987 yılında şirket, sıvı sabun işini Colgate Company'e sattı. Şirket, Softsoap markalı sıvı sabunun satış ve pazarlamasını o günden bugüne sürdürmektedir.

Sıvı sabunu oluşturmak çok zor olmasa da pazarda büyük başarı yakalayan diğer pek çok buluş gibi bu da, birden fazla buluşun bir arada kullanılması sonucu büyük bir başarı yakalamış oldu. 1980lerde sıvı sabunun pompa ile birlikte kullanılması yeni bir kavramdı ve o zamana kadar adı sanı pek duyulmamış olan plastik pompa, o dönemden sonra diş macunundan traş köpüğüne pek çok maddenin kolayca kullanılabilmesine olanak sağladı.