Su Isıtıcısı (Kettle)

İlk su ısıtıcısı (kettle) örneklerine Mezopotamya'da rastlandı. Bu su ısıtıcıları, pişirmenin dışında bazı amaçlar için de kullanılıyordu. Farklı boyutlara ve tasarıma sahip olan su ısıtıcısı, genellikle topraktan yapılmaktaydı ve mutfakta kullanılıyordu. Çin'de ise kettlelar, genellikle demirden yapılırdı ve doğrudan ateşin üzerine konulurdu. Seyahat eden kişiler su ısıtıcılarını kullanarak taze suyu içime hazır hale getirirlerdi.

İngilizce'de kettle olarak bilinen su ısıtıcısının İngilizce kelimesinin kökeni, "cauldron" (kazan) anlamına gelen ketill kelimesinden türemiştir. Su ısıtıcılarının gelişimi, ocak kullanımı ve yapımındaki gelişmelere paralellik gösterir.

Elektrikli su ısıtıcısı

19. yüzyılın sonlarına doğru, soba üzerinde kullanılan su ısıtıcılarına bir alternatif olarak geliştirildi. İngiltere'de bulunan Crompton and Co. isimli firma, kataloglarında elektrikli su ısıtıcılarına yer vermeye başladı. İlk elektrikli su ısıtıcıları, ısıtma aparatının su içerisine yerleştirilemiyor olması sebebiyle oldukça ilkeldi. Isıtıcı aparat, su içerisinde yer alan kapalı bir hazne içerisine yerleştiriliyordu. Bu tasarım, elektrikli su ısıtıcısını o güne kadar kullanılan soba üstü ısıtıcılara nazaran çok daha verimsiz kılıyordu.

1922 yılında bu problem, Leslie Large tarafından çözüldü. Large, Birmingham'da bulunan Bulpitt & Sons şirketinde çalışırken bir kabloyu sardığı çekirdeği metal bir tüple kapladı. Bu element doğrudan suyun içerisine yerleştirilebildiğinden bu yeni elektrikli su ısıtıcısını soba üstü ısıtıcılara oranla çok daha verimli hale getirdi.

1955 yılında yeni kurulan ve günümüzde halen faaliyet göstermeye devam eden İngiliz Russell Hobbs, tümüyle otomatik ilk su ısıtıcısı olan K1 modelini piyasaya sürdü. Bu modelde suyun kaynamasıyla ortaya çıkan buhar, ısıtıcı içerisinde bulunan termostatı tetikliyor ve bu sayede elektriğin otomatik olarak kesilmesini sağlıyordu.

Modern su ısıtıcılarında pek çok teknolojik yenilik yer almaktadır. Bazı elektrikli su ısıtıcıları kablosuzdur. Düdüklü su ısıtıcılarının bazıları ısı geçirmeyen kulplara sahiptir. Su kalitesini yükselten bazı filtreli su ısıtıcılarını piyasada bulmak da mümkündür.