Tuvalet Kağıdı

Tuvalet kağıdı rulosu

Çinliler, kişisel hijyende çığır açtı.

Kayıtlara geçen ilk tuvalet kağıdı kullanımı, Çin'e aittir. Bir devlet görevlisi ve aynı zamanda bir bilgin olan Yan Zhitui, 589 yılında halkı, üzerinde felsefi söylemlerin basılı olduğu kağıtları tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra temizlenmek için kullanmaları konusunda uyardı. On dördüncü yüzyılın sonlarına gelindiğinde, dünyanın geri kalanı bunun için su kullanırken, Çinliler yılda 700.000 yaprak aromalı tuvalet kağıdı üretiyorlardı.

1857 yılında, önceden nemlendirilmiş ilk tuvalet kağıdının paketlenip ticari olarak Joseph Gayetty tarafından New York Şehri'nde piyasaya sürülmesinden önce, insanların kendilerini temizleme biçimi, bulundukları yere, yaşadıklara topluma ve toplum içindeki statülerine göre değişiyordu. Hindistan cevizi kabukları eşitlikçi Hawaiililer arasında yaygın olarak kullanılırken, Fransız aristokrasisi dantel ve haşhaş kullanımını tercih ediyordu. Antik Roma'da zengin kesim, gül suyunu yün ile karıştırıp kullanırken, sömürge altındaki Amerikalılar, mısır koçanlarını ve eski takvim yapraklarını kullanmayı terich ettiler. Bağlama kablolarının uçları her ne kadar popüler olmasa da, İspanyol ve Portekizli denizcilerin tuvalet temizliği için on yedinci ve on sekizinci yüzyılda sık olarak kullanıldığı nesneler arasındaydı.

Tuvalet kağıdı, günümüzde kullanılanlara benzer bir rulo şeklinde ilk kez, Birleşik Devletler'de bulunan Scott Kağıt Şirketi tarafından 1890 yılında üretildi. Northern Peçete Şirketi, 1935 yılında ilk parçalanmayan tuvalet kağıdını üretirken, aynı şirket 1942 yılında iki katlı yumuşak tuvalet kağıdını duyurdu.