Tuzluk

Tuzluk

Tuzluk ve karabiberlik, Batı Kültürü'nde yaygın olarak kullanılan, tuz ve karabiber gibi çeşnileri yemek üzerine serpiştirmeye yarayan bir araçtır.

Tuzluk, cam, metal, seramik ve plastik gibi malzemelerden yapılabilir. Tuzluklar özellikle Morton Salt şirketinin 1920 yılında topaklanmayı önleyici bir karışımı duyurmasının ardından popüler hale geldi. 1930larda yaşanan Büyük Buhran sonucunda tuzlukların ve karabiberliklerin üretiminde bir patlama yaşandı zira seramik üreticileri, daha ucuz ürünleri piyasaya sürmeye odaklandılar.

Sıradan restoranların dışındaki restoranlarda tuzluk ve karabiberlik, genellikle birbirine benzeyen şekillerde sunulur ve onları birbirlerinden ayırt etmenin tek yolu, üzerlerinde bulunan farklı sayıdaki delikler aracılığı ile mümkündür. Tuzlukların üzerinde genellikle vidalı bir kapak bulunur. Bu kapağın kendisi 1858 yılında, aynı zamanda Mason kavanozunu da icat etmiş olan John Landis Mason tarafından icat edilmiştir. Bazı tuzluklar, çeşitli hayvanların, insanların ya da diğer nesnelere benzer şekillerde üretilebilir. Çok farklı sayıda tasarıma, boyuta ve şekle sahip olan tuzluklar bu sayede bazı koleksiyonerler tarafından toplanmaktadır.

Bazı ülkelerde tuzlukların üzerinde bulunan deliklerin sayısı, karabiberliklerin üzerinde bulunan deliklerin sayısından daha azken, diğer ülkelerde tam tersi bir durum görülebilir.