Üç Noktalı Emniyet Kemeri

Üç Noktalı Emniyet Kemeri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan üç noktalı emniyet kemeri, Volvo için çalışan bir İsveçli tarafından icat edildi. Nils Bohlin (1920 - 2002), 1958'de Volvo'ya Emniyet Mühendisi olarak katılmadan önce, Saab firmasında fırlatıcı koltukları geliştirmekle görevli bir uçak tasarımcısıydı. O zamanlar emniyet kemeri tıpkı uçaklarda olduğu gibi kucakta yer alan bir kemerdi ve bu tasarım özellikle yüksek hızda giderken oluşan araba kazalarında iç organların parçalanmasına yol açıyordu.

Bohlin hem üst hem de alt gövdeyi koruyacak basit, konforlu bir alternatif bulmak için kolları sıvadı. Üç noktalı emniyet kemeri çözümü, yolcuların kalçanın yanına yerleştirilmiş toka ile göğüs ve kucağın arasında bir kayış kullanarak tek bir elle emniyet kemerinin takılmasına olanak sağladı. Tasarım, çarpışmanın etkisini vücuda daha eşit bir şekilde yayarak olası yaralanmaları önemli ölçüde azaltıyordu ve aynı zamanda yüksek hızda giderken oluşan araba kazalarında sürücünün ya da yolcunun arabadan fırlamasını da engelliyordu. Bohlin, tasarımının rahat ve kullanımı kolay olmasının yanı sıra daha güvenli olmasından dolayı işe yaradığını iddia ediyordu.

Volvo yeni emniyet kemerini 1958'den itibaren İsveç'te ürettiği otomobillerine dahil etmeye başladı ve diğer otomobil üreticileri de çok geçmeden bu emniyet kemerlerini arabalarına dahil etti. 1970'de Avustralya'nın Victoria eyaletinde sürücülerin ve ön koltuktaki yolcuların emniyet kemeri takmalarını gerektiren ilk trafik yasası çıkarıldı. O zamandan beri birçok ülke emniyet kemeri yasalarını yaptı. Volvo ilk olarak 1972 yılında üç noktalı emniyet kemerini arka koltuktaki yolcular için de kullanmaya başladı.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, emniyet kemerlerinin araba kazasında ölüm riskini yüzde 45 azalttığını ve yalnızca ABD'de 100.000'den fazla yaralanmayı önlediğini tahmin ediyor. Bu arada İngiltere'de her yıl 370 kişi emniyet kemeri takmadığı için araba kazaları sonucu hayatını kaybediyor.