Vakumlu Kavanoz

Vakumlu Kavanozlar

Nicolas Appert (1750 - 1841), Parisli, kendi halinde bir şekerciydi ve 1795 yılında Napolyon Bonapart'ın açtığı 12.000 frank ödüllü yarışmaya katıldı. Bonapart, ordusundaki askerlere taze yemek sağlamak için elverişli bir yöntem bulana bu ödülü vadediyordu. Bir süre deney yaptıktan sonra Appert, gıda madelerini kaynama noktasında uzun süre kaynattıktan sonra onların bozulmasını engellediğini fark etti. Yiyeceklerini açık tencerelerde kaynattıktan sonra onları cam kavanozlara yerleştirdi ve kavanozu, sakız, mantar ya da balmumu ile kapattı. Kavanoz soğudukça kavanoz içerisindeki hava çekilerek bir vakum oluşturuldu ve vakumlu kavanoz sayesinde bu sayede bakterilerin gelişmesi de engellenmiş oldu. Ardından kapaklar, metal bir iple sıkılaştırıldı.

1806 yılında Fransız Donanması Appert'in koruyucularını başarılı bir şekilde test etti. Kavanozların içerisinde süt, meyve ve sebze yer alıyordu. 1809 yılında 12.000 franklık ödülü alan Appert'in bu vakumlu kavanoz oluşturma işlemi, İngilizce'de "appertization" olarak bilinmeye başladı. 1810 yılında Appert, buluşunun detaylarını yayımladı ve kazandığı parayla 1812 yılında, Paris'in güney bölgesinde yer alan Massy'de Appert'in Evi (House of Appert) adında bir konserve fabrikasını kurdu.

Appert, sterilize etme işleminin doğasını anlayamadı ve bu işi nasıl başardığını bilimsel olarak açıklayamadı. Bundan 50 yıl sonra Louis Pasteur, ısının bakteriyi öldürdüğünü kanıtladı.