WD-40

WD-40

Türkiye'de her nedense o kadar popüler olmasa da dünyanın geri kalanında bu inanılmaz ürünle karşılaşmamış insan sayısı azdır. Kimilerine göre savaş zamanlarından ve askeri teknolojilerden esinlenilerek geliştirilmiş olan WD-40'deki 40 rakamı, aslında bu su çözücü (water displacing) kimyasalın mucitlerinin bu ürünü mükemmelleştirmek için yaptıkları denemelerin sayısını yansıtmaktadır.

1953 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletine bulunan San Francisco şehrindeki bir laboratuvarda, Rocket Chemical Company ve bu şirkette görevli üç kişi, uzay endüstrisinde pas çözücü ve yağ çözücü olarak kullanılabilecek bir dizi ürünü geliştirmek için kolları sıvadı. "Neredeyse" başarılı olan 39 denemeden sonra grup, 40. denemesinde başarılı oldu. Uzay endüstrisinde kullanılan ürünler ve yöntemler satan Convair, bu kimyasalı şirketin Atlas adını verdiği füzelerde paslanma önleyici olarak kullandı. WD-40'nin bu füzelerdeki paslanmayı gidermedeki başarısını gören şirket bir süre sonra büyük miktarda sipariş vermeye başladı.

Rocket Chemical Company çalışanları bir süredir bu kimyasalı evlerine götürüp evlerinde de pas çözücü olarak kullanıyorlardı. Şirketin kurucusu ve aynı zamanda bir kimyager de olan Norm Larsen, bu kimyasalın sadece uzay endüstrisinde çalışanların değil, aynı zamanda genel halkın da ilgisini çekebileceğini düşündü ve bunun üzerine WD-40'yi aerosol içine koymaya başladı. Marka, ilk olarak 1958 yılında San Diego'daki mağazalarda satılmaya başladı ve kısa süre içerisinde hem satış rakamları yükseldi, hem de bu ürünün kullanıcıları ürünü daha önce hayal edilmemiş alanlarda kullanmaya başladı. 1969 yılında şirketin adı, WD-40 olarak değiştirildi.

Ürünün aslında planlanmamış kullanım alanlarının keşfedilmesi bu ürünün halk arasında bir şehir efsanesine dönüşmesine yol açtı. İnsanlar, WD-40 pas çözücüsünü saksıların etrafına sıkarak salyangozların çiçeklere zarar vermesinden halılara yapışan sakızın çıkarılmasına, sıkışmış bir fermuarın açılmasından (her ne kadar üreticisi bunu kesinlikle önermese de) romatizma ağrılarının giderilmesine kadar pek çok alanda kullanmaya devam etti. Tüm bu sebeplerden ötürü WD-40 kimyasalının önümüzdeki yıllarda da yoğun olarak kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.