Yenilebilir Mantar Proteini (Quorn)

Yenilebilir Mantar Proteini

Et olmamasına karşın gıdaya et kokusu ve tadı veren katkı maddeleri, ya da diğer bir deyişle alternatif et ürünlerine yönelik olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Bazı insanlar, tükettiklerini et miktarını azaltmaya ya da vejetaryen olmaya karar vermektedir. Günümüzde Quorn markası altında satılan yenilebilir mantar proteini ürünleri, çok az ya da hiç et tüketmeden yüksek miktarda protein alımını mümkün kılmaktadır. Ancak İngiltere'de bu ürünü geliştiren üreticilerin aklında vejetaryen kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermek yoktu. Üreticiler, önümüzdeki yıllarda et ürünlerinin arzının azalacağını öngördüklerinden dolayı insanların protein ihtiyacına cevap olabilecek bir ürün geliştirmeyi hedefliyorlardı.

Bu alanda atılan ilk adım hiç beklenmeyen bir yerden, küçük bir İngiliz kasabası olan Marlow'dan geldi. Orada yetişen Fusarium venenatum adı verilen bir küf türü 1965 yılında keşfedildi ve kısa bir süre sonra bu küfün zengin bir mantar proteini kaynağı olduğu fark edildi.

Mantar özlerinin insanlar tarafından tüketilip tüketilmeyeceğine yönelik 1970lerde araştırma yapan Rank Hovis McDougall, 1980 yılında bu ürünlerin geniş çapta üretim yapılabilmesini sağladı. Mantar proteini, 1985 yılında İngiltere'de satış izni aldı ve bunun üzerine bu ürün, Quorn markası altında Marlow Foods tarafından piyasaya sürüldü. Bu ürünün elde edilmesinde kullanılan mantar, oksijen tanklarında mayalanmaktadır. Burada gelişen mantarların özünden protein çıkarılır ve ardından tavuk yumurta akı kullanılarak şekil verilir.

Günümüzde Quorn markası altında salamdan sosise pek çok farklı ürün bulunmaktadır. Günümüzde İngiltere'de her gün yarım milyon adet Quorn'dan yapılmış yemek tüketilmektedir.