35 mm Fotoğraf Makinesi

35 mm fotoğraf makinesi (Leica 1)

Herkesin kendi adını taşıyan bir ödülü yoktur. Her yıl fotoğraf gazetecilerine verilen Oscar Barnack ödülü, 1979'da 35 mm fotoğraf makinesini icat eden adamın doğumunun yüzüncü yıldönümü için başlatıldı. Barnack (1879-1936) 35 mm fotoğraf makinesi fikrine 1905'te ulaştı, ancak Alman fotoğraf makinesi şirketi olan ve Wetzlar, Hesse'de bulunan Leitz'de 1913-1914 yılları arasında Geliştirme Başkanı olarak çalışırken bu fikrini gerçeğe dönüştürebildi.

Geleneksel ağır plakalı kameraları kullanmak çok hantal olduklarından dolayı zordu ve her fotoğraf çekiminden önce önemli bir hazırlık yapılması gerekiyordu. Herhangi bir şeyi "şipşak" çekmek imkansızdı. Barnack'ın kamerası, ceket cebine sığabilen ve Thomas Edison'un 35 mm sinema filminden uyarlanmış yeni bir film türü kullanabilen sağlam bir metal kutu idi. 1914'te Barnack, İmparatorluk Emirini harekete geçirmeyi teklif eden bir askerin resmini çekti. Bu, yeni bir tür resimdi - spontan ve tarihte bir anı yakalamak için çekilmişti. Barnack yeni kamera filminden bir şerit kaldırdı ve kollarını uzattı. Kolları arasındaki film uzunluğu 36 film karesini içeriyordu ve bu o zamandan beri 35 mm standart bir film rulosundaki karenin sayısı olarak kullanılmaya devam etti.

Birinci Dünya Savaşı, Barnack'ın bu alandaki çalışmalarına bir son vermişti ve Leica 1 fotoğraf makinesinin (Leitz camera isminden türetilmişti) piyasaya sürülmesi için 1925 yılına kadar beklemek gerekecekti. Bir tarihçiye göre, eski nesil fotoğrafçılar yeni kamerayı oyuncak gibi görüyorlardı ancak bunu takip eden yedi yılda yaklaşık 60.000 adet 35 mm fotoğraf makinesi satıldı.