ABS (Kilitlenmeyen Fren Sistemi)

ABS (Kilitlenmeyen Fren Sistemi)

Kilitlenmeyen fren sistemi (Antilock breaking system, ABS) başlangıçta uçaklar inişe geçerken yoldan çıkmasının önüne geçmek için Fransız Gabriel Voisin (1880-1973) tarafından tasarlanmıştı. İlk olarak uçak frenlerinin kilitlenmesini önleyecek bir sistemi 1920'de kurdu. Bundan birkaç on yıl sonra, otomobillerde kullanılan benzer sistemlerde sınırlı ölçüde başarı elde ettikten sonra bu alandaki en önemli atılım, Mercedes-Benz'in elektronik ABS'yi S-Serisi otomobiline yerleştirildiğini açıkladığı 1978 yılında gerçekleşti.

1929'da icat edilen ABS teoride bir sürücünün kaygan yol koşullarında veya arabanın aniden durdurulması gerektiği durumlarda kontrolü sağlamasına izin vererek ciddi bir araba kazasının önüne geçebilir. Buzlu bir yolda, bir otomobilin tekerlekleri kilitlenebilir ve aracın dönmesine neden olabilir. ABS bulunmayan eski arabalarda, sürücüler bunu önlemek için frenlere basmaya çalışmak zorunda kalırlardı. Bu sistem ile frenler otomatik olarak pompalanır - sistem koşullardaki değişimi algılar ve fren hidrolik basıncını buna göre değiştirir. Bu arada, sürücü ayağını fren pedalına sıkıca basar. Ne yazık ki bu sistemin yollardaki kazaları azalttığını gösteren çok fazla kanıt bulunmuyor çünkü kısmen birçok sürücü bu sistemin nasıl çalıştığını ya da nasıl kullanıldığını anlamıyor. Bu sistemin oldukça az pratik kullanıma sahip olduğunu düşündüren birçok çalışma yapılmış olup, hatta bu çalışmaların birisi ABS'nin tek araç çarpışmalarını artırabileceği sonucuna varmıştır.

Üreticiler artık araçlarını gelişmiş emniyet sistemleri ile otomobil donatıyor. 1990'lı yıllarda geliştirilen elektronik stabilite programı (ESP) hem normal frenleme hem de patinaj sırasında çalışıyor. Bazı üreticiler halihazırda acil durumda aracın kontrolünü tamamen alabilen akıllı arabalar üretiyorlar.

Ayrıca bkz.: Rejeneratif fren sistemi, hidrolik fren.