Hidrolik Fren

Dur Trafik İşareti

Lougheed, sıvı kullanarak frenleme sistemlerini iyileştirdi.

Hidrolik frenin icadından önce farklı kaldıraçlar ve diğer frenleme sistemleri geliştirilmişti ancak bunların en büyük dezavantajı, tüm tekerleklerde eşit frenleme yapabilmeleri için düzenli aralıklarla bakım gerektirmeleriydi. Malcolm Laugheed tarafından 1918 yılında icat edilen hidrolik frenler bu sorunu gidererek çok daha duyarlı bir frenleme sağlıyordu.

Hidrolik frenler bir dizi pistonun fener pedalına ve fener disklerine doğrudan bağlanarak çalışırlar. Tüm bunlar merkezi bir hazne üzerine bağlıdırlar ve ilk zamanlarında bu hazne içerisinde su ve alkolden oluşturulmuş sıkıştırılması mümkün olmayan bir karışım içermekteydiler. Pistonların çaplarındaki değişiklik, sistem içerisindeki aynı basıncın fener pedalına uygulanması ile sonuçlanır. Daha önceki frenleme sistemlerine kıyasla daha sert olan bu basınç, arabaların çok daha çabuk ve verimli bir şekilde durmasına yol açar.

Benim hidrolik frenim siz göz açıp kapayıncaya kadar durur.
Malcolm Lougheed, havacılık ve oto mühendisi

Lougheed’in icadı, Duesenberg motor şirketi tarafından ilk kez, 1921 yılında üretilen Model A aracında kullanıldı. Daha önceki frenleme sistemine kıyasla daha iyi olmasına rağmen, diğer araba üreticileri bu tekniği, muhtemelen bazı sızdırma problemleri gerekçesiyle arabalarına entegre etmede acele etmediler. Pistonlar ve ilgili diğer araba parçalarında kullanılan teknolojilerin de gelişmesi ile birlikte hidrolik fren, son olarak Ford’un 1938 yılında bu teknolojiyi arabalarına entegre etmesiyle tüm arabalarda kullanılmaya başladı.