Aspiratör

Aspiratör (Davlumbaz)

Mutfaklar havalandırılmadan önce yemek pişirme, son derecede kokulu ve dumanlı bir deneyim idi. Mutfak hızlı bir şekilde duman ve kötü kokan gazlar ile doluyordu ve bu kokular evin her tarafına yayılırdı. Bunun yanı sıra yemek pişirilirken kullanılan yağ duvarlara yapışarak onlara zarar veriyordu. Ancak 1933 yılında Vent-a-Hood, evde yemek yapmayı daha keyifli ve güvenli bir deneyim haline getirerek ilk mutfak aspiratörünü icat etti. Davlumbaz olarak da bilinen aspiratör, yağ hariç yemek yaparken ortaya çıkan tüm gazları yakalamayı başarıyordu.

İlk aspiratör makineleri, yakalayamadığı yağ partikülleri ocaklar tarafından üretilen yüksek sıcaklıklarda kolaylıkla alev alabileceğinden, yangına yol açabilecek bir ürün olarak algılandı. Daha sonra, bu yağları yakalamak için tel örgü kullanan tasarımlar, son derecede verimsizdi ve yağın yalnızca yüzde 25'ini yakalayabiliyordu. 1937'de Vent-a-Hood orijinal aspiratör tasarımlarını geliştirdi ve Sihirli Akciğer olarak da bilinen, yangın riskini azaltmak için havayı basınç altına alarak yağı sıvılaştırabilen özel bir üfleyici ekledi.

Günümüzde mutfaklarda bulunan bacalara bağlanan bu aspiratörler, yükselen gazları yakalamak için kullanan bir etek, ona bağlı bir çeşit yağ filtresi ve havalandırmayı sağlayacak bir vantilatörü barındırır. İki tip mutfak aspiratörü vardır: Havalandırılan ve ev dışında pişirme sonucu ortaya çıkan yan ürünleri ortadan kaldırabilen kanallı davlumbazlar ve odun kömürünü havayı temizlemek için kullanarak herhangi bir koku ve duman parçasını ortadan kaldırabilen kanalsız davlumbazlar.

Aspiratörler, yirminci yüzyılın başından bu yana yemek pişirmeyi çok daha güvenli, keyifli ve dumansız bir deneyim haline getirerek ev yaşamında devrim yarattı.

Ayrıca bkz.: Halojen ocak.