Ateş

Ateş çok önemli bir araçtır. Ateşin kontrol edilebilmesinin ardından insanoğlu, medeniyete olan yolculuğunun ilk adımını attı. Ateşin ilk kaynağı muhtemelen bir yıldırım düşmesi sonucu ortaya çıkmıştır ve nesiller boyunca ateşin bu şekilde elde edildiğine inanılmaktadır.

İlk zamanlarda M.Ö. 500.000li yıllarda yaşayan Pekin İnsanının ateşi ilk kullanan insanlardan olduğuna inanılır ancak 1981 yılında Kenya'da ve 1988 yılında Güney Afrika'da ele geçen bulgular günümüzden 1.420.000 yıl önceki insanımsıların da ateşi kullanıyor olduğuna işaret eder. O zamanlarda ateş sürekli olarak canlı tutulurdu zira ateş bir kere söndüğü zaman onu yeniden yakmak kolay bir iş değildi. Bu sebeple gün içerisinde ateşin gücü arttırılır, gece olduğunda ise azaltılırdı. İlkel insanlar ise tarih öncesi dönemlerde ateş yakmak için çakmak taşının sürtünmesi sonucu ortaya çıkan kıvılcımı kullanıyorlardı.

İlk ateşi kullanan insanlar onu ısınmak, yemeklerini pişirmek ve saldırganlardan korunmak için kullanıyorlardı. Ateş ayrıca önceleri insanların yaşamasının mümkün olmadığı soğuk yerlerde de yaşamın başlamasına önayak oldu. Bununla birlikte ateş sayesinde hayvanların ya da düşmanların gizlendikleri yerden çıkmasını da sağladılar.

Ateş sayesinde ormanlar ağaçlardan temizlenerek yollar oluşturuldu, patikalar yapıldı ve hendeklerin açılmasını sağladı.

Bir süre sonra ateşi kullanmada ustalaşan insanoğlu bu sayede metalleri eritmeyi öğrenerek Taş Devri'nin sona ermesini sağladı.