Diş İpi

Hastalarının dişlerinin haline bakıp dehşete düşen ABDli dişçi Levi Spear Parmly (1790-1859), günümüzde diş ipi olarak bilinen ürünü tasarladı ve hastalarına, mumlanmış ince bir ipek ipliğini kullanmalarını önerdi. Hastalarından bu ipliği dişlerinin arasına sokarak diş arasında biriken yemek artıklarını temizlemelerini isteyen Parmly, dişlerin düzenli olarak fırçalanmasının yanı sıra diş ipi kullanımınının diş etinde bakteri oluşumunun engelleneceğini iddia etti. Günümüzde ise diş ipi kullanımının ağız sağlığının korunması için en verimli yöntemlerden birisi olmasına rağmen en az kullanılan yöntemlerden birisi olarak bilinir.

Dişlerin arasının bir iplik ya da kürdan benzeri bir çubukla temizlenmesi aslında Spear Parmly'nin öncesine dayanır ancak Parmly, bu işi kolayca gerçekleştirecek araçları ve yöntemi icat etmiştir. Parmly, diş ipi kullanımını icat etmekle kalmayıp bunun faydalarını da çeşitli ortamlarda dile getiren ilk kişidir. Diş Yönetimi İçin Pratik Rehber isimli kitabını 1819 yılında yayımlayan Parmly, günde birkaç kez diş ipi kullanımını tavsiye eder.

Spear Parmly'nin önerilerine rağmen diş ipinin popülerliği kısa bir süre içerisinde gerçekleşmemiştir. Diş ipinin büyük miktarlarda ticari olarak üretimi, 1874 yılında Codman ve Shurtleft'in kendi diş iplerinin patentini alıp üretime geçmelerinin ardından başladı. Johnson & Johnson Şirketi ise cerrahi dikişlerin korunmasında kullanılan ipekten yapılma bir ipliği diş ipi olarak üretmesi ise diş iplerinin yaygın olarak kullanılmasının önünü açtı. Şirket 1900 yılı civarında Codman ve Shurtleft'i satın aldı.