Bourke Motoru

Bourke Motoru

1932'de Russell L. Bourke, dünyayı değiştireceğine emin olduğu bir motor inşa etti. Sadece iki hareketli parçası (pistonlar) ve pistonları bir İskoç boyunduruğuna bağlayan akışkan bir yatak vardı (pistonların doğrusal hareketini dönme hareketine çevirmek için Bourke'un bir krank mili yerine kullandığı bir mekanizma). Dört yıl sonra, Bourke motoru için üç ABD patenti başvurusunda bulundu ve bunlar 1938'de yayınlandı.

Bourke, yirmi yıldır hükümetin veya endüstrinin kendi motoruna ilgi duymasını sağlamada başarısız oldu. Daha sonra, 1957'de patentleri tükendi ve böylece dünyadaki herkes bu motoru inşa edebilir duruma geldi. Buna rağmen, çok az kişi Bourke motoru ile ilgilendi. Geçtiğimiz yarım asır boyunca petrol fiyatları patladı, sera gazı endişeleri dramatik bir şekilde arttı ve Bourke motoru kullanılmadı. Bourke, petrol, motor parçaları imalatı ve tamir endüstrilerinin icadının geniş çevrelerce kabul görmesinin önüne geçtiğini düşünüyordu. Kendisinin haklı olduğuna inanan ve Bourke motorunun petrol talebini azaltacağını, küresel iklim değişikliğini hafifletebileceğini ve tesadüfen bu motorun yatırımcıları için bir servet oluşturabileceğini düşünenler de mevcuttur.

Diğerleri ise Bourke motorunun mevcut motorların yerini alabilecek makul bir motor olmadığına inanıyorlar. Bu kişiler, motorun fazla ağır olmasına, şok dalgaları ve aşırı ısı transferi nedeniyle verimliliğinin düşük olmasına ve aşırı azot dioksit emilimleri de dahil olmak üzere bir takım sorunları öne sürüyorlar.