Stereo Ses

Stereo Ses

Çoğu insan için, "stereofonik", iki kanallı bir hoparlör sistemi aracılığıyla ses dinlemek demektir. Stereo ses sayesinde tıpkı insan kulağının doğal olarak bir sesin yerini belirleyebildiği gibi bir kaydın farklı elementleri, farklı yönlerden geliyormuş gibi duyulabilir.

Stereo ses icat eden kişi Alan Blumlein (1903-1942) adlı bir İngiliz elektrik mühendisi idi. 1931'de sinemada "konuşmalar"dan birini izlerken konuşan aktörler sinema ekranında farklı yerlerde konumlandırılmış olmasına rağmen tek bir yerden gelen ses onun dikkatini dağıttı. Sesi "takip" edebilmeyi sağlamak için geliştirdiği sistem "binoral" olarak adlandırıldı - günümüzde ise bu sistem stereo olarak bilinmektedir. Blumlein'in fikri oldukça basitti. Sabit bir mesafeyle ayrılmış iki mikrofon konumlandırılır ve her mikrofon bir ses kanalına bağlanır. Aktörlerin seslerinin konumu her sesin her bir kanala ne kadar yakın olduğuna göre binoral "spektrumda" konumlandırılır. Kayıt iki kanallı bir sistem üzerinden oynatıldığında - ekranın iki kenarına birer hoparlör yerleştirildiğinde - sesler aslında oyuncuların ekrandaki konumunu yansıtır.

Blumlein, yalnızca binoral sistemini değil aynı zamanda bir gramofon kaydının tek olukta iki kanalın yakalanabileceği bir yöntem de dahil olmak üzere 1931 sonunda bir dizi ilgili patenti aldı.

Ayrıca bkz.: Hoparlör, Dolby gürültü azaltma