Çocuk Bezi (Tek Kullanımlık)

Çocuk Bezi

Anne ve babaları zahmetli çocuk bezi temizleme görevinden kurtarmak bir İsveçli kağıt fabrikası, Amerika Birleşik Devletleri'nin Connecticut eyaletinde bulunan bir ev hanımı ve bir Proctor & Gamble mühendisi sayesinde mümkün oldu.

Kağıt fabrikası Pauliström Bruk, işlem görmüş kağıt pedlerini kauçuk pantolonlara koydu ve kaderi çöp kutusunda son bulacak ilk çocuk bezini 1936 yılında üretti. Bu tek kullanımlık kağıt pedleri bebek ürünleri endüstrisini büyülemede başarılı olamadı. Marion Donovan (1917-1998) adındaki yaratıcı ev hanımı sayesinde, ticari olarak daha başarılı bir ürün on yıldan uzun bir süre sonra ortaya çıktı.

Kauçuk pantolonlar yerine naylon kullanan ve kağıt kullanımını tamamen ortadan kaldıran Donovan, 1946'da "Boater"ı yarattı. Donovan'ın sade naylon bezi, basit bir nedenden ötürü kauçuk pantolonlara kıyasla çok daha fazla sattı: Çocuk bezinin yol açtığı pişik.

Donovan, "Bunu dile getiremedik ancak bu ürün pişiği tedavi ediyordu ve birçok doktor hastalarına bunu öneriyordu" dedi. 1949 yılında piyasaya sunulduğunda, Boater kısa sürede popüler oldu. Donovan, ürünün telif hakkını 1951'de 1 milyon dolara sattığında piyango kendisine vurmuştu.

Donovan, atılabilir ve sızdırmaz bir bebek bezi yapmaya odaklandı. Yeniden işlenmiş kağıtlar üzerine odaklanan Donovan, çeşitli şirketlere prototipleri göstermesine rağmen beklediği ilgiyi göremedi. 1950'lerin sonunda, bu şirketlerden biri olan Proctor & Gamble da kağıt bebek bezine odaklandı ve mühendis Victor Mills'den (1897-1997) bu prototipleri mükemmelleştirmesini istedi. 1961'de Proctor & Gamble dünyayı Pampers ile tanıştırdı.