Çok Oyunculu Online Oyunlar

Çok Oyunculu Online Oyunlar

Günümüzde çok az kişi, paylaşımlı oyunların atası olan daha sade çok oyunculu oyunları hatırlar. Everquest, World of Warcraft ve hatta Second Life bile varlıklarını, kendilerinden çok daha önce icat edilen çok oyunculu online oyunlar sayesinde sürdürebilmektedir. Bu oyun türünü icat edenler, oyuncuların oyun oynarken birbirleri ile iletişim halinde olabilmelerinin ne kadar eğlenceli olabileceğini önceden görmüşlerdir.

İngilizce'de Massively Multiplayer Online (MMO) oyunlar olarak da bilinen çok oyunculu online oyunlar, KESMAI şirketini kuran Kelton Flinn ve John Taylor tarafından icat edilid. Her ne kadar daha önceleri metin tabanlı çok kullanıcılı zindan (multi user dungeon - MUD) oyunları 1970lerde varolsa da, grafik tabanlı çok oyunculu online oyun olan Air Warrior, bu tür oyunlara kıyasla çok daha gelişmiş teknolojiler barındırıyordu.

1987 yılında yayımlanan Air Warrior, II. Dünya Savaşı savaş oyunu olup, aynı anda yüzlerce insanın Genie adındaki ücretli bir servisi kullanarak bir arada oynayabilmelerini sağladı. Oyunun sanal çevresi daimi olarak varlığını sürdürüyordu ve oyuncular, diledikleri zaman oyuna dahil olup oyundan ayrılabiliyorlardı. Dünyanın herhangi bir yerinde bu ağa bağlı olan bir oyuncu diledikleri savaş uçağını seçebiliyor ve ister diğer oyuncularla birlikte hareket ederek ya da birbirlerine karşı savaşarak çeşitli görevleri yerine getirebiliyorlardı.

Air Warrior zamanının çok ötesinde bir oyundu. Her ne kadar oyunun grafikleri günümüzdeki oyunların grafiklerine kıyasla çok daha acemi olsa da, o günlerde on altı adetten fazla sayıda oyuncunun hareketlerini aynı anda gerçekleştirebilen herhangi bir şey büyüleyici bir başarıydı.