Dijital Kamera (Dijital Fotoğraf Makinesi)

Dijital Kamera

Günümüzde dijital kamera kullanımı o kadar çok yaygınlaştı ki artık üzerinde kamera lensi bulunmayan cep telefonu yok denecek kadar azdır. Hatta bazı şirketler, kamera lenslerini kol saatlerine bile entegre etmiş durumdadırlar. Dijital kameralara bu kadar aşina olmamıza rağmen aslında bu kameraların ilk prototipinin günümüzden sadece 40 yıl önce, 1975 yılında icat edildiğini biliyor muydunuz?

1950 doğumlu Steve Sasson, Kodak'ta işe başlamadan hemen önce elektrik mühendisliği bölümünden mezun olmuştu. Kodak'ta kendisine verilen görev aslında pek net değildi. Hareketsiz elektronik parçaları kullanarak bir fotoğraf makinesi üretmek mümkün müydü? İşe sıfırdan başlayan Sasson, aralarında bir film kamerası lensi, analogtan dijitale dönüştürücü ve en önemlisi yükten bağlaşımlı aygıtlardan oluşan bir grup elektronik aygıtı alarak işe koyuldu.

1975 yılının Aralık ayına gelindiğinde Sasson'un ilk prototipi teste hazırdı. 3.6 kilogram ağırlığındaki ve bir tost makinesi büyüklüğündeki bu dijital kamera için taşınabilir olduğunu söylemek doğru olmaz ancak Sasson, laboratuvarında görevli asistanını poz vermeye ikna etti. Görselin kasete kaydedilmesi için 23 saniye, kaydedilen görselin okunması için ise bir 23 saniye daha geçmesi gerekiyordu. Tüm bu işlemlerin ardından çekilen görsel televizyon ekranına yansıtılıyordu.

Önümüzdeki yıl içerisinde Sasson ve ekibi, icat ettikleri dijital kameranın detaylarını Kodak yetkilileri ile paylaştı. Kodak yetkililerinin bu icada verdikleri tepkinin ise heyecan verici olduğunu söylemek doğru olmaz. Pazarda kendisine ürettikleri kamera filmleri ile yer etmiş olan bir firmanın film kullanımına gereksinim duymayan bir ürüne o dönemde olumlu yaklaşmalarını beklemek doğru olmazdı. Bir insan neden fotoğraflarını televizyon ekranında görmek istesindi ki? Sonunda bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişme, bu sorunların üstesinden gelecekti ancak dijital kamera kullanımının o güne kadar alışılagelmiş olan film kullanımının yerini alması için daha pek çok yıl geçmesi gerekecekti.