GORE-TEX

Gore-Tex

Eğer bedeninizi su geçirmemesi için ya da ısıtmak için bir madde ile sıkı sıkıya kaplarsanız, muhtemelen gereğinden fazla ısınabilirsiniz. Bir ceket ya da mont giymek sizi rüzgardan ya da yağmurdan koruyabilir ancak bu sırada yapacağınız herhangi bir fiziksel egzersiz aşırı ısınmanıza ve terlemenize yol açacaktır. İşte bu soruna çözüm sunabilen GORE-TEX ® adındaki sentetik bir kumaş, cildinizin terlemesini önlerken aynı zamanda cildinizin nefes almasına da imkan vermektedir.


GORE-TEX ®, uzun karbon florin zincirlerinden oluşan bir polimer olan politetrafloretilen (PTFE) maddesinin yüksek ısıya maruz kalması sonucunda genleşmesi sonucu ortaya çıkar. Bu materyalin üzerinde bulunan çok sayıdaki gözenek, onu giyen kişinin cildinin ürettiği terin buharlaşarak yok olmasını sağlar. Ancak bu gözenekler son derecede küçük olduğu için aynı zamanda su geçirmezlik özelliğine de sahiptirler. Rahatlık ve koruma amaçlı olarak özel bir kaplama, bu kumaşın katmanları arasına yerleştirilir.

GORE-TEX ®'in icadı aslında bir ailenin yürüttüğü ortaklaşa çalışmaların bir sonucudur. Wilbert L. Gore (1912-1986) ve oğlu Robert W. Gore'nin yanı sıra Rowena Taylor tarafından icat edilmiştir. 1958 yılında Gore Senior ve eşi Vieve, Delaware'deki evlerinin bodrum katında, PTFE kullanılarak üretilen ve elektroniklerin yalıtımında kullanılacak bir maddenin üretimini yapacak bir şirket kurdular. Bundan yaklaşık on yıl sonra Robert Gore, hızla esneyebilen PTFE'nin dayanıklı ve su geçirmez bir hale geldiğini keşfetti ve bu sayede GORE-TEX ® doğmuş oldu. GORE-TEX ® bir kumaş üzerine ilk kez 1976 yılında, bir çadır kumaşını su geçirmez ve daha dayanıklı kılmak amacıyla uygulandı. Bunu takiben su geçirmez yağmurluk, kıyafet, ayakkabı, plastik şişe ve hatta diş ipi bile GORE-TEX® kullanmaya başladı.

Giyen kişinin cildinin nefes almasına olanak sağlayan GORE-TEX ®'in avantajları o kadar yüksektir ki pek çok ülke, ordusunda yer alan askerlerin kıyafetlerinde bu maddeyi kullanır. Askeri kullanımın yanı sıra tıp alanında da GORE-TEX ® kullanımı son derecede yaygındır. Kimi araştırmalar, üretiminden bu yana 25 milyondan fazla plastik cerrahi ve kalp ameliyatında bu maddenin kullanılmış olduğunu öne sürer.