Doğum Kontrol Hapı

Doğum Kontrol Hapı

1952 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Worcester Deneysel Biyoloji Vakfı'nda bir biyolog olarak görev yapan Gregory Pincus (1903 - 1967) norethidrone olarak bilinen sentetik projesteron hormonunun, tavşanlarda ve farelerde yumurtlamanın önüne geçtiğini kanıtladı. Norethidrone, Mexico City'de bulunan Syntex şirketinde görevli bir kimyager olan Carl Djerassi tarafından bundan bir yıl önce, kadınların adet dönemi ile ilgili hastalıkları gidermek için kullanılan yüksek konsantrasyona sahip projesteron üretebilmek için geliştirilmişti. Norethidrone sadece insan hormonunda daha aktif olmakla kalmıyor, aynı zamanda ağızdan alındığında bile verimli bir şekilde etkisini gösterebiliyordu. Amerikan Doğum Kontrolü Derneği'nin kurucusu olan Margaret Sanger, Pincus'un çalışmalarındaki potansiyelin farkına vardı ve kendisinin varisi olan Katherine McCormick'ten, doğum kontrol hapı geliştirilmesine yönelik yapılacak çalışmalara maddi destek sağlamasını istedi.

Pincus, jinekolog John Rock (1890 - 1984) ile birlikte bir hap geliştirdi. Rock, kendisini Katolikliğe adamış ve kısır çiftlerin gebe kalmalarını sağlayacak çalışmalarda yer alan bir kişiydi. İkilinin çalışmaları sonucunda ortaya çıkan hap estrojen ve projesteron hormonlarını barındırıyor ve hipofiz bezlerini kişinin hamile olduğuna inandırıyordu. Hipofiz bezi bunun üzerine, kadınların yumurta üretmesinden sorumlu olan FSH ve LH hormonlarını üretmeyi kesiyor. Doğum kontrol hapı üzerine yapılan ilk klinik denet 1956 yılında Puerto Rico'a gerçekleştirildi ve bunu takip eden yılda Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu, Syntex'in norethidrone ürününü onayladı. İlacın bir doğum kontrol hapı olarak kullanılmasına yönelik onay ise 1960 yılında alındı.

Günümüzde doğum kontrol hapı milyonlarca kadın tarafından kullanılmasına rağmen hap, icat edildiği ilk günden beri tartışmaların da merkezinde yer almaya devam etmektedir. Bazı kesimler hapın kadınların doğal döngüsüne etki etmesinden, bekar kadınlara cinsel özgürlük vermesinden ve hatta sosyal düzeni değiştirmesinden yakınırken hapın destekçileri ise dünyada görülen açlık sorununa ve gereksiz ölümlere son vereceğini ve ayrıca kadınların istenmeyen gebeliklerinin önüne geçmesine olanak sağlamasını savunmaktadırlar.

Ayrıca bkz.: Prezervatif