Prezervatif

Prezervatif

Falloppio, 1560 yılında hastalıklardan korunmak için bir kılıf icat etti.

İtalyan anatomist Gabriele Fallopio (1523-1563), ölümünden sonra yayımlanan De Morbo Gallico dergisinde prezervatifin ilk tanımını yaptı. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını engellemek için Fallopio, tuz solusyonuna batırıldığında koruyucu bir katman oluşturan bir kumaş kılıf geliştirdi. Kadınların prezervatife olan ilgisini arttırmak amacıyla bu kılıf, pembe renkli kumaşlarla penis çevresine bağlanıyordu. Falloppio, geliştirdiği prezervatifi kullanan 1.100 erkekten hiç birinin frengi hastalığına yakalanmadığını iddia etti.

Buna rağmen Falloppio'nun geliştirdiği prezervatifin ilk prezervatif olduğunu söylemek doğru olmaz. Fransa'nın Combarelles bölgesindeki mağara resimlerinde ve Antik Mısır'a ait bazı çizimlerde erkeklerin prezervatife benzer koruyucu kılıflar kullandıkları görülmüştür. Yıllar geçtikçe yağlı kağıt, ince deri, balık idrar torbaları ve hatta kaplumbağa kabuklarından yapılma prezervatiflere rastlanmıştır.

1844 yılında Charles Goodyear (Goodyear lastiklerinin sahibi) kauçuğu sertleştirmeye yönelik bir işlemi patentledi. Patentinde, kauçun yüksek miktarda sıcaklığa maruz bırakıldığında sert ancak bir o kadar da esnek bir materyala dönüştüğüne yer veriyordu. Sertleştirilmiş kauçuktan yapılan prezervatifler, bisiklet tekerlekleri kadar kalındı ve her iki yanında dikişler mevcuttu. 1880li yıllarda gelişen üretim işlemleri sayesinde prezervatif, cam bir kalıbın sıvı lateks (kauçuk hammaddesi) içerisine batırılması ile oluşturulmaya başlandı. Bu yöntem, prezervatif üzerindeki dikişleri kaldırarak prezervatifi daha kullanışlı bir araç haline getirdi.

Ayrıca Bakınız: Lastik bant, sentetik kauçuk, silikon kauçuk, doğum kontrol hapı, Viagra.